لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۹

مولوی عبدالحمید: اول شکم مردم باید سیر شود، بعد از سلاح پیشرفته رونمایی کنید


مولوی عبدالحمید در نماز جمعه زاهدان - آرشیو
مولوی عبدالحمید در نماز جمعه زاهدان - آرشیو

امام جمعه اهل سنت زاهدان با انتقاد از مقامات حکومت جمهوری اسلامی گفت: ما از رونمایی از سلاح پیشرفته خوشحالیم اما خوشحال‌تر می‌شویم که شکم مردم سیر شود.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی مشهور به مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت شهر زاهدان روز جمعه ۱۹ خرداد گفت: چرا سیاست‌های داخلی مانند سیاست خارجی تغییر نمی‌کند؟ این مجلس و دولت نشان داده که جواب نمی‌دهد. ما خیرخواه شمائیم. ما می‌نالیم چون مردم می‌نالند... بالاترین دردهای ما، دردهای ملی است، نه دردهای منطقه‌ای... دل ما درد می‌گیرد که می‌بینیم مردم ما با این سرمایه‌هایی که دارند برای نان مجبورند که کولبری یا سوختبری کنند.

وی افزود: اگر من به جای شما بودم،‌ وقتی صدای مردم را می‌شنیدم، از صندلی پایین می‌آمدم و خودم را در اختیار عقلای قوم و مردم می‌گذاشتم. ایران کشور قوم و مذهب نیست. این کشور اسلام هم نیست. این کشور همه است... این گله من است. و باز تکرار می‌کنم. افکار مذهبی جواب نمی‌دهد. این کشور نه کشور شیعه است و نه سنی. فکر انسانی داشته باشیم و به سطوح بالاتر فکر کنیم.

او همچنین با اشاره به یکدست شدن حکومت گفت: مجلس و دولت و همه ارگان‌ها یکدست شدند اما این یکدست‌سازی جواب نداده است.

مولوی عبدالحمید همچنین گفت: مهمتر از ارتباط خارجی و تغییرات سیاست‌های خارجی، سیاست‌های داخلی هستند. از هزینه برای دیگر ملت‌ها، هزینه برای مردم ایران و ساختن کشور ایران لازم است. مردم ایران،‌ شما و ما باید کشور ایران را بسازیم. این بزرگترین حکمت است که ملت ایران سیر باشد و خشنود باشد. من قبول ندارم این سیاست را که ما در کنار دیگر ملت‌ها باشیم اما به ملت ایران توجه نکنیم.

وی افزود: ما از رونمایی از سلاح پیشرفته خوشحالیم اما خوشحال‌تر می‌شویم که شکم مردم سیر شود.

سپاه پاسداران روز سه‌شنبه شانزدهم خرداد، در مراسمی با حضور ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، از موشک فتاح رونمایی کرد.

به گفته مقام های سپاه پاسداران، این موشک «هایپرسونیک» قادر است «تمام سامانه‌های دفاع هوایی» را خنثی کند و با استفاده از نسل جدید «سوخت جامد» و دارای «کلاهک مخروطی انفجاری»، «مانورپذیری عالی و سرعت بسیار بالایی» دارد و برد آن «۱۴۰۰ کیلومتر» است.

این اقدام با واکنش‌های انتقادی گسترده و محکومیت توسط شماری از کشورها از جمله آمریکا، بریتانیا، فرانسه و اسراییل مواجه شد.

دو مقام ایالات متحده؛ یکی از سخنگویان شورای امنیت ملی کاخ سفید که با بخش فارسی «صدای آمریکا» گفتگو کرد و جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید که در کنفرانس خبری حضور یافت، گفتند که تحریم‌های آمریکا با همراهی شرکا و متحدانش، علیه برنامه اتمی و موشک‌های بالستیک تهران ادامه می‌یابد.

در این حال، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، «اوفک» نیز روز سه شنبه یک شبکه شامل «۷ فرد» و «۶ نهاد» در کشورهای ایران، چین، و هنگ‌کنگ را در رابطه با «برنامه موشکی بالستیک جمهوری اسلامی» مورد تحریم قرار داد.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده، «سنتکام» هم روز چهارشنبه در واکنش به آزمایش موشک فتاح، به بخش فارسی «صدای آمریکا» گفت: «برای مقابله و بازدارندگی در مورد هرگونه تهدیدی، آمادگی کامل داریم.»

XS
SM
MD
LG