لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۶

طرح نافرجام ترور مولوی عبدالحمید؛ مأمور اطلاعات سپاه «در پوشش طلبه» بازداشت شد


مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در نماز عید فطر
مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در نماز عید فطر

منابع خبری غیررسمی می‌گویند سازمان اطلاعات سپاه پاسداران تلاش کرده است امام جمعه اهل سنت زاهدان را «ترور بیولوژیک» کند، اما این اقدام، با شناسایی و بازداشت شخصی که برای ترور مولوی عبدالحمید مأموریت داشته، نافرجام مانده است.

صدای آمریکا در حال حاضر نمی‌تواند به طور مستقل صحت این خبر را تایید کند.

کانال تلگرامی «حال‌وش» که به اخبار حقوق بشری مربوط به سیستان و بلوچستان می‌پردازد، روز دوشنبه ۲۹ خرداد، به نقل از منابعی که به نام آنها اشاره نکرد، گزارش داد، انتظامات مسجد مکی زاهدان فردی را که در پوشش طلبه علوم دینی «از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران» مأموریت داشت مولوی عبدالحمید را با «سم» ترور کند، بازداشت کرده است.

بنا بر این گزارش، فرد مذکور یک «بلوچ» و ساکن «منطقه دلگان» در استان سیستان و بلوچستان است و «در لباس طالب علوم دینی مدت‌ها است به صورت فردی زاهد در مسجد می‌خوابیده و عبادت می‌کرده است.»

این گزارش می‌افزاید، فرد بازداشت‌شده «قصد ترور بیولوژیک مولوی عبدالحمید را داشته» و «در اعترافاتش گفته مأموریت داشته با سمی که اطلاعات (سپاه) در اختیارش گذاشته بود» امام جمعه اهل سنت زاهدان را «ترور» کند.

بر اساس این گزارش، فرد بازداشت‌شده «اعتراف کرده که هفته‌ای ۱۵ میلیون تومان» از زمان «شروع عملیاتش، حقوق دریافت کرده است.»

در گزارش حال‌وش آمده است که پیش از این، «مولوی محمدعمر ملازهی» روحانی سرشناس بلوچ در منطقه کوهون شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان، ۲۲ اسفند ۱۳۸۵ «با همین روش ترور شده است.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، معروف به مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در ماه‌های گذشته بارها به صراحت با سیاست‌های جمهوری اسلامی مخالفت کرده است.

بنا بر سخنرانی‌های این مقام دینی اهل تسنن، مولوی عبدالحمید بارها از حقوق همه ایرانیان به‌ویژه زنان، اقوام، و اقلیت‌های دینی و مذهبی دفاع کرده و جمهوری اسلامی را مسئول وضعیت ایرانیان دانسته است.

در روزهای گذشته، مقامات جمهوری اسلامی از سفر او به حج جلوگیری کردند و به گفته مولوی عبدالحمید، علاوه بر ممنوع‌الخروجی، او حتی برای سفر به منطقه‌ای در غرب استان سیستان و بلوچستان هم با مخالفت مقامات امنیتی مواجه بوده است.

عبدالستار دوشوکی، فعال سیاسی بلوچ، در روزهای گذشته به صدای آمریکا گفت مولوی عبدالحمید نه فقط به عنوان یک رهبر منطقه‌ای، بلکه به عنوان یک رهبر ملی، از حقوق تضییع شده زنان، بهائیان و بقیه اقلیت‌ها دفاع می‌کند.

پس از آغاز اعتراضات سراسری در پی جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، نیروهای انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی بیش از ۱۰۰ تن را در مهر ۱۴۰۱ پس از نماز جمعه در زاهدان با شلیک مستقیم گلوله کشتند و از آن زمان تاکنون، اعتراضات مکرر هفتگی در زاهدان پس از برگزاری نماز جمعه با سخنرانی مولوی عبدالحمید برقرار است.

بر اساس اسناد افشا شده خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران، جمع‌بندی شورای عالی امنیت ملی و نیروی انتظامی در ماه‌های گذشته این بود که مولوی عبدالحمید بازداشت شود، اما در آن اسناد، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دستور داده «در جریان بررسی موضوع اعتراض‌ها در زاهدان، مولوی عبدالحمید نباید بازداشت شود؛ بلکه باید بی‌آبرو شود.»

مهدی نخل احمدی، روزنامه‌نگار در گفت‌وگویی با صدای آمریکا گفته که تأکید مولوی عبدالحمید بر «ایران و اتحاد همه اقوام» آن است.

مهدی نخل احمدی: تاکید اول مولوی عبدالحمید ایران و اتحاد همه اقوام است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:12 0:00

XS
SM
MD
LG