لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۱

ایران مشکل مالی خرید ۱۷ هواپیما از ایرباس را حل کرده است


گزارش ها حاکی از آن است که ایران گره خرید ۱۷ فروند هواپیمای ایرباس را از طریق توافق با یک شرکت لیزینگ، باز کرده است.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۱۷ آبان گزارش داد که ایران با یک شرکت لیزینگ خارجی برای فاینانس خرید ۱۷ فروند هواپیمای ایرباس به توافق رسیده‌اند.

خبرگزاری رویترز با انتشار این خبر به نقل از مقام‌های ایرانی، نوشت که این مقام‌ها حاضر به اعلام نام شرکت لیزینگ خارجی نشدند اما حدود دو ماه پیش منابعی اعلام کرده بودند که ایران به منظور دریافت کمک برای فاینانس خرید هواپیماهای جت، در مرحله مذاکرات پیشرفته با شرکت «دوبی آئرواسپیس» امارات متحده عربی قرار دارد.

بر اساس این گزارش، شرکت لیزینگ بخشی از هواپیماهایی که ایران سفارش داده است را خریداری کرده و سپس آنها را به شرکت هواپیمایی ملی این کشور اجاره می‌دهد.

جمهوری اسلامی در پی اجرای برجام با شرکت‌های ایرباس و بوئینگ برای خرید بیش از ۲۰۰ فروند هواپیما توافق کرد.

مجوز فروش هواپیما به ایران توسط وزارت خزانه داری آمریکا صادر و ایرباس مجاز به فروش ۱۷ فروند هواپیما به ایران شد اما تحریم‌های بانکی به جا مانده از سوی آمریکا موجب شد که عملیات بانکی لازم برای اجرای معامله خرید هواپیما با دشواری روبرو شود.

حال به نظر می‌رسد با توافق با این شرکت اماراتی، خرید هواپیما به شیوه لیزینگ توسط ایران به مرحله نهایی رسیده باشد.

ایران علاوه بر توافق برای خرید ۱۱۸ فروند هواپیما از ایرباس و ۱۰۸ فروند هواپیما از بوئینگ برای خرید ۲۰ فروند هواپیمای دیگر نیز با ای تی آر به توافق رسیده است.

با وجود طولانی شدن روند اجرای این معاملات، علی اصغر فخریه، قائم مقام وزیر راه ایران به تازگی اعلام کرده است که تا پایان سال جاری خورشیدی تعدادی از هواپیماهای خریداری شده وارد ایران خواهد شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG