لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۳

مدیرعامل ایران ایر: مشکلاتی بر سر خرید هواپیما از بوئینگ و ایرباس وجود دارد


ایران از شرکت بوئینگ می خواهد در تعمیر ناوگان هوایی فرسوده این کشور وارد عمل شود.
ایران از شرکت بوئینگ می خواهد در تعمیر ناوگان هوایی فرسوده این کشور وارد عمل شود.

شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، ایران ایر، در حال گفتگو با شرکت هواپیما سازی آمریکایی بوئینگ برای خرید احتمالی تاریخی ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافری است؛ اما فرهاد پرورش مدیرعامل هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به خبرگزاری رویترز گفته است مشکلاتی در زمینه قرار دادهای خرید هواپیما از بوئینگ و ایرباس وجود دارد که باید هرچه زودتر حل شود. او گفته برای اجرای تعهدات برجام، رفع این موانع الزامی است.

مدیرعامل ایران ایر گفته است مذاکره با بوئینگ جریان دارد و پیش از گفتگو درباره تعداد و نوع هواپیماها باید تفاهمی میان دو طرف ایجاد شود.

پیشتر گزارش شده بود که مدیران بوئینگ برای مذاکره با مقامات ایرانی در سفری کم سابقه، به این کشور رفته اند.

فروردین ماه، خبرگزاری ایرنا به نقل از دبیر انجمن شركت‌های هواپیمایی نوشت "نمایندگان بوئینگ در خصوص فروش انواع هواپیماهای ۷۳۷ ، ۷۸۷ و ۷۷۷ كه برای مسیرهای متوسط و بلند استفاده می‌شود، پیشنهادهای خود را به شرکت های ایرانی ارائه دادند."

رویترز به نقل از منابع هواپیمایی می گوید که احتمال دارد ایران و بوئینگ برای خرید ۱۰۰ هواپیما به زودی به توافق برسند. آقای پرورش می گوید ناوگان هوایی مسافری ایران دست کم به ۳۰۰ فروند جت مسافربری نو نیاز دارد که ایران برای خرید ۱۱۸ فروند هواپیمای نو، با ایرباس توافق کرده است.

ایران همچنین از شرکت بوئینگ می خواهد در تعمیر ناوگان هوایی فرسوده این کشور وارد عمل شود.

شرکت هواپیماسازی آمریکایی بوئینگ قبلا گفته بود مجوز گفتگو با ایران را به منظور فروش هواپیماهای مسافری دریافت کرده است. با این حال بوئینگ می‌گوید، فروش هواپیمای مسافری به ایران نیازمند موافقت رسمی دولت ایالات متحده در زمینه‌های متعدد و مشخص است.

با انتشار گزارش مذاکرات شرکت بوئینگ و ایران، سه قانونگذار جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا از این شرکت خواستند که به ایران هواپیما، قطعات هواپیما و خدمات هواپیمایی نفروشد. آنها در نامه خود به دنیس مویلنبرگ مدیرعامل شرکت بوئینگ، ایران را با تامین منابع مالی فعالیت های تروریستی مرتبط دانسته اند.

XS
SM
MD
LG