لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۸

وزارت خزانه داری آمریکا: به ایرباس و بوئینگ برای فروش هواپیما به ایران مجوز دادیم


وزارت خزانه داری ایالات متحده روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دولت آمریکا مجوز فروش هواپیماهای مسافری به ایران را برای شرکت‌های ایرباس و بوئینگ صادر کرده است.

خبرگزرای رویترز پیشتر در روز چهارشنبه از قول یک منبع آگاه در دولت ایالات متحده نوشته بود که واشنگتن روند صدور مجوز برای فروش هواپیماهای مسافری غربی به ایران را آغاز کرده است.

به گزارش همین خبرگزاری، سخنگوی وزارت خزانه داری آمریکا در تایید این خبر گفت «بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، ایالات متحده متعهد به صدور مجوز صادرات هواپیماهای تجاری مشخص به ایران است.»

در این بیانیه آمده است، در اولین اقدام در این راستا و تحت این سیاست جدید "دو مجوز برای صادرات انواع مشخص هواپیماهای تجاری مسافربری برای بوئینگ و ایرباس صادر داده است."

بنا بر اعلام وزارت حزانه داری آمریکا، برای آن که اطمینان حاصل شود این هواپیماها تنها برای خدمات مسافربری به کار گرفته می‌شوند، در این مجوزها شرایط سنگینی گنجانده شده است.

شرکت‌های ایرباس اروپا و بوئینگ آمریکا، دو غول هواپیماسازی جهان، پیشتر در روز چهارشنبه تایید کردند که برای فروش محصولات خود به ایران، از دولت ایالات متحده تائیدیه گرفته‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی به نقل از مارک اسکلار سخنگوی بوئینگ نوشت «ما این مجوز را دریافت کرده‌ایم» و همچنان در گفت‌وگو با ایران ایر، بر اساس توافقنامه ژوئن، هستیم.

به دنبال توافق جامع اتمی ۲۳ تیر ۱۳۹۴ بین ایران و جامعه جهانی و اجرای رسمی آن در دی ماه گذشته و لغو بخشی از تحریم‌ها، ایران درصدد نوسازی ناوگان هوایی فرسوده خود برآمده است.

هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، هما، زمستان گذشته با شرکت ایرباس برای خرید ۱۱۸ هواپیمای مسافری به توافق رسید؛ توافقی که در صورت اجرا، ارزش آن معادل ۲۵ میلیارد دلار خواهد بود.

تلویزیون دولتی ایران سه شنبه از قول اصغر فخریه کاشان معاون وزارت راه ایران گزارش داد که تهران شمار هواپیماهایی که می‌خواهد از ایرباس خریداری کند را به ۱۱۴ فروند کاهش خواهد داد.

ایران ایر با شرکت بوئینگ نیز برای خرید ۸۰ فروند هواپیمای مسافربری توافق کرده، که ارزش کل آن ۱۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون اعلام شده و قرار است به تدریج از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۵ تحویل ایران شوند.

XS
SM
MD
LG