لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۱

ایران: نخستین هواپیمای خریداری شده از بوئینگ را تحویل گرفتیم


مدیر عامل شرکت هواپیمایی نفت ایران روز سه شنبه ۳۰ شهریور ماه اعلام کرد که این شرکت نخستین هواپیمای خریداری شده از شرکت هواپیماسازی آمریکایی بوئینگ را تحویل گرفته است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، نوراﻟله رضایی نیارکی ضمن اعلام این خبر گفت، با هماهنگی شرکت هواپیمایی نفت (وابسته به وزارت نفت ایران) و شرکت بوئینگ، یکی از چهار هواپیمای بوئینگ خریداری شده تحویل نفت ایرلاین شده و سه هواپیمای دیگر تا آخر امسال تحویل می شود.

او در ادامه گفت که "پس از برجام و در ماه های گذشته، قراردادی با شرکت بوئینگ برای خرید چهار فروند هواپیمای ٧٣٧ امضا شد که یک فروند از هواپیماهای سفارش شده دو روز پیش به شرکت هواپیمایی نفت ایران تحویل شد."

به گفته مدیرعامل شرکت هواپیمایی نفت ایران، این نخستین هواپیمایی است که پس از لغو تحریم‌ها تحویل ایران شده است. این هواپیما نخستین پرواز خود را روز ۲۸ شهریور در مسیر تهران به اهواز انجام داد.

آقای نیارکی تیرماه گذشته نیز گفته بود که شرکت نفت ایرلاین برای خرید ۱۰ فروند هواپیمای ایرباس نیز قرارداد بسته است.

این در حالی است که در روزهای گذشته مقام‌های وزارت راه و شهرسازی ایران از دولت ایالات متحده خواسته بودند که موانع اجرای قرارداد خرید هواپیما از بوئینگ و ایرباس، دو غول هواپیماسازی آمریکا و اروپا، را رفع کنند.

در پی لغو تحریم های هسته ای و اجرای برجام، ایران برای خرید ۲۰۰ فروند هواپیمای مسافربری از شرکت های بوئینگ و ایرباس به مبلغ ۵۰ میلیارد دلار با این شرکت ها توافق کرد.

هفته گذشته اعلام شد که هر دو مورد هنوز در انتظار تایید وزارت خزانه داری آمریکا است که بیش از زمان موعد به طول انجامیده است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران تیر ماه گذشته در دیدار با تعدادی از سناتورهای فرانسوی در پاسخ به این پرسش که چرا ایران در حالی که هنوز قرارداد با ایرباس را اجرا نکرده، با بوئینگ قرارداد بسته است، گفته بود که به زبان دیپلماتیک " قرارداد بوئینگ مشکل ایرباس را حل مى‌کند."

تحویل نخستین هواپیمای بوئینگ به ایران یک هفته پس از برگزاری اجلاس بین‌المللی سرمایه گذاری هوانوردی "کاپا" در تهران صورت گرفت.

این نخستین هواپیما بوئینگ است که پس از انقلاب اسلامی از این شرکت خریداری و به ناوگان هواپیماهای مسافربری ایران اضافه شده است.

XS
SM
MD
LG