لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۶

تلاش یک کمیته فرعی کنگره آمریکا برای ممانعت از تجارت ایران و شرکت بوئینگ


Ковчегот со посмртните останки на поранешниот американски претседател Џорџ Х.В. Буш пристигна во американскиот Капитол во Вашингтон. (3-ти декември 2018 година).
Ковчегот со посмртните останки на поранешниот американски претседател Џорџ Х.В. Буш пристигна во американскиот Капитол во Вашингтон. (3-ти декември 2018 година).

کمیته ای در مجلس نمایندگان آمریکا درباره طرحی بحث می کند که هدف آن، متوقف کردن فروش دهها فروند هواپیمای مسافربری ساخت شرکت هواپیماسازی بوئینگ به ایران است.

این طرح اگر به قانون تبدیل شود، می تواند دیگر شرکت های هواپیماسازی از جمله شرکت ایرباس فرانسه را تحت تاثیر قرار دهد.

طرح پیشنهادی قرار است پنجشنبه ۱۷ تیر ماه در کمیته فرعی سیاست‌های پولی در کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان به بحث گذاشته شود.

در این جلسه برای ایجاد سه مانع در راه معامله ایران با بوئینگ بحث می شود. اول اینکه چطور قانونگذاران مانع از صدور مجوز وزارت خزانه داری برای بوئینگ شوند. دوم اینکه صدور مجوز نقل و انتقال پول توسط وزارت خزانه داری را متوقف کنند و سوم اینکه با تصویب قانونی، بانک صادرات-واردات آمریکا از سرمایه‌گذاری در دادوستد هر شخصیت حقوقی و حقیقی با ایران منع شود.

بیل هویزنگا، رئیس جمهوری‌خواه این کمیته به رویترز گفته شدیدا نگران است که روش دولت اوباما در معامله به ایران، موجب مسلح شدن حکومت ایران و گروه های تروریستی تحت حمایت تهران شود.

جمهوریخواهان می گویند شرکت های هواپیمایی ایران از جمله ایران‌ایر و هواپیمایی ماهان در گذشته، در قالب پروازهای تجاری، به سوریه یا لبنان اسلحه منتقل کرده اند.

آمریکا و اسرائیل، ایران را به حمایت از حزب الله متهم می کنند و به تازگی دبیرکل این گروه تایید کرده از ایران مستقیم کمک می گیرد.

هنوز دولت اوباما واکنشی به این تلاش برخی قانونگذاران آمریکایی نشان نداده اما دموکرات ها و دولت باراک اوباما بارها از توافق هسته ای دفاع کرده اند و آن را در راستای منافع آمریکا دانسته اند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا تاکنون در چند سخنرانی از لغو تحریم های هسته ای علیه ایران دفاع کرده و از موسسات و بانکهای خارجی خواسته با ایران معامله کنند.

ایران و بوئینگ به تازگی قرارداد تجاری برای خرید هواپیما امضا کرده اند. مقام های ایران می گوید این قرارداد مهم است چون کشورهای خارجی وقتی ببینند ایران از شرکت های آمریکایی خرید می کند، آنها هم بدون ترس با ایران معامله خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG