لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۲

پس از بوئینگ و ایرباس، میتسوبیشی ژاپن نیز در پی فروش هواپیما به ایران است


پرواز آزمایشی جت مسافری ساخت گروه میتسوبیشی ژاپن (MRJ) در پایگاهی در ناگویا در مرکز ژاپن - نوامبر ۲۰۱۵
پرواز آزمایشی جت مسافری ساخت گروه میتسوبیشی ژاپن (MRJ) در پایگاهی در ناگویا در مرکز ژاپن - نوامبر ۲۰۱۵

وبسایت روزنامه ژاپنی "نیکی" که اخبار اقتصادی را پوشش می‌دهد، از تلاش گروه صنعتی میستوبیشی برای فروش هواپیمای مسافربری به ایران خبر داده است.

این روزنامه روز سه شنبه به نقل از مسئولان میستوبیشی نوشت که آنها مذاکرات خود را از سپتامبر گذشته، حدود چهار ماه پیش از لغو تحریم‌های هسته‌ای ایران، با شرکت‌های آسمان، ایران ایر و سازمان هواپیمایی کشوری ایران آغاز کردند.

مقامات شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی و نمایندگان ایران، مذاکرات خود را برای معامله هواپیما در نمایشگاه هوایی فارنبروگ لندن، که از دوشنبه گشایش یافته است، ادامه می‌دهند.

بنابر این گزارش، ایران ایر قصد دارد ۸۰ فروند هواپیمای مسافربری با ظرفیت هفتاد مسافر را از میتسوبیشی خریداری کرده و در پروازهای داخلی از آنها استفاده کند؛ هر چند میتسوبیشی بیشتر مایل به فروش هواپیماهای ۹۰ نفره صندلی است، چرا که هواپیماهای هفتاد صندلی این شرکت در سال ۲۰۱۹ آماده تحویل می شود.

به نوشته نیکی، میتسوبیشی در حالی مشغول مذاکره با ایران است که شرکت‌های بمباردیر کانادا و ریوالز امبرایر برزیل که با توجه به نوع هواپیماهای تولیدی رقیب میتسوبیشی محسوب می شوند، نیز در پی فروش هواپیما به ایران هستند.

ایران در پی سال ها تحریم در حوزه صنایع هوایی، امکان نوسازی ناوگان هوایی مسافربری خود را نیافت و در حال حاضر، به گفته مقامات دولتی، به حدود ۵۰۰ فروند هواپیمای نو نیاز دارد.

پس از اجرای رسمی برجام و لغو تحریم‌ها، مقامات ایران توافقنامه هایی را با شرکت بوئینگ آمریکا و شرکت اروپایی ایرباس، برای معامله صدها فروند هواپیمای مسافری امضا کردند، که اجرای آنها در گرو مجوز نهایی دولت آمریکاست.

این در حالی است که میتسوبیشی نیز در تولید هواپیماهای خود از قطعات آمریکایی بهره گرفته است و طبق تحریم‌های باقی مانده آمریکا علیه ایران، این شرکت هم برای فروش هواپیما به ایران نیاز به مجوز دولت آمریکا دارد.

XS
SM
MD
LG