لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۷

ادامه واکنش ها به سخنرانی احمدی نژاد؛ مخاطب او که بود؟


محمود احمدی نژاد در سفر به گرگان - شهریور ۱۳۹۵
محمود احمدی نژاد در سفر به گرگان - شهریور ۱۳۹۵

همزمان با آغاز تلاش گروه‌های سیاسی برای جلب افکار عمومی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ اردیبهشت، سخنرانی محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران، خبرساز شد.

آقای احمدی‌نژاد که از نامزدی حمید بقایی، معاون سابق خود، حمایت کرده است، دوم فروردین ماه سخنرانی تندی در اهواز انجام داد که واکنش اصولگرایان را در پی داشت؛ به طوری که برخی از آن با عنوان ساختار شکنی یاد کردند.

او در سخنرانی خود بدون اینکه از فرد خاصی نام ببرد، گفت: «کسانی که فکر می‌کنند ملت نمی فهمند، نفهم ترین افراد روی زمین هستند. این چه سلطنتی است که در بعضی وجود دارد؟»

این سخنانی که حتی در روزهای تعطیل هم واکنش برانگیز شد و او را بار دیگر به سوژه خبر تبدیل کرد.

در این بین، حسام الدین آشنا مشاور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با انتشار یک نظر خواهی در توئیتر خود از مخاطبان پرسید این سخنرانی را علیه چه کسی می دانند؛ رئیس جمهوری، رهبر یا اصولگرایان.

علی اکبر جوانفکر مشاور احمدی نژاد در اعتراض به این نظرخواهی گفت مخاطب حسن روحانی بوده است.

حامیان آقای احمدی نژاد به موضوع انتقاد از تصمیم دولت به حذف یارانه ها اشاره کردند و به این ترتیب مخاطب سخنان او را حسن روحانی دانستند.

با این حال، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به احمدی نژاد توصیه کرد که حرف‌هایش را پس بگیرد.

آقای احمدی نژاد اما در تازه‌ترین مصاحبه خود به خبرنگار خبرگزاری اسپانیایی افه درباره مخاطب مطالب بیان شده در سخنرانی خود گفت: « شما را به متن سخنرانی ارجاع می‌دهم. لطفاً یکبار دیگر آن را خودتان گوش کنید.»

فاطمه حقیقت جو، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در این باره به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: «به نظر می‌رسد محمود احمدی‌نژاد با چنین سخنانی به تلاش‌هایش برای موفقیت حمید بقایی در انتخابات ادامه می‌دهد. این در حالیست که عبور از فیلتر شورای نگهبان برای حمید بقایی، نامزد مورد نظر رئیس جمهوری پیشین، دشوار به نظر می‌رسد.»

آقای احمدی‌نژاد شهریور ماه گذشته از سوی آیت الله خامنه‌ای برای حضور انتخابات ریاست جمهوری آینده منع شد. او ضمن اعلام تبعیت از این نظر رهبر جمهوری اسلامی، پس از نامزدی آقای بقایی و انتشار شایعه احتمال رد صلاحیت او اعلام کرد که مراقب است او حذف نشود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG