لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۳

حمید بقایی خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال آینده اعلام کرد


حمید بقایی، معاون اجرایی رئیس جمهوری در دولت محمود احمدی‌نژاد که درگیر یک پرونده قضایی است، نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده اعلام کرد.

آقای بقایی روز شنبه ۳۰ بهمن در پیامی که در کانال تلگرام خود منتشر کرد نوشت که به عنوان نامزدی مستقل از جناحها، گروهها و اشخاص در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران شرکت خواهد کرد.

اعلام نامزدی حمید بقایی در حالیست که او دو سال پس از پایان کار دولت محمود احمدی‌نژاد، توسط دستگاه قضایی احضار بازداشت شد.

اگر چه قوه قضائیه ایران اتهامات آقای بقایی را اعلام نکرد، اما خبرهای غیررسمی حاکی از نقش او در فساد مالی و تخلفات اداری در دولت پیش بود.

دیوان عدالت اداری که حکم به چهار سال انفصال از خدمت آقای بقایی داده بود، اعلام کرده بود که حکم پیشین این دیوان مبنی بر بازگشت ۳۵ اثر ماندگار ثبت شده در فهرست آثار میراث فرهنگی به مالکانشان توسط حمید بقایی اجرا نشده بود.

آقای بقایی برای مدتی رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دولت آقای احمدی نژاد بود.

در پی بازداشت آقای بقایی، محمود احمدی‌نژاد با صدور بیانیه‌ای از معاون اجرایی خود دفاع کرد و او را فردی «مومن، انقلابی و کاملا پاک ‌دست» خواند. حمید بقایی سرانجام پس از هفت ماه بازداشت از زندان آزاد شد و وکیل او اعلام کرد که برای او قرار مجرمیت صادر نشد.

اعلام نامزدی حمید بقایی در حالی مطرح شده است که همزمان، برخی از رسانه‌ها و چهره‌های سیاسی، سفرهای متعدد محمود احمدی‌نژاد و دیدارهای او طی ماههای اخیر را به تلاش‌های انتخاباتی ربط داده‌اند.

در حالیکه آقای احمدی نژاد مهر ماه گذشته پس از مخالفت رهبر جمهوری اسلامی با شرکت او در انتخابات آینده اعلام کرد که قصد شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را ندارد، به نظر می رسد با اعلام نامزدی حمید بقایی از او حمایت کند.

از میان یاران نزدیک آقای احمدی نژاد در دولت، پیشتر اسفندیار رحیم مشایی نامزد انتخابات دور پیش ریاست جمهوری شد اما با رد صلاحیت توسط شورای نگهبان موفق به حضور میان نامزدهای نهایی نشد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG