لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۲

آیا احتمال بازگشت احمدی‌نژاد جدی است؟


محمود احمدی نژاد در سفر به گرگان - شهریور ۱۳۹۵
محمود احمدی نژاد در سفر به گرگان - شهریور ۱۳۹۵

امروز (جمعه) حسن روحانی تهران را به مقصد قاره آمریکا ترک کرد تا پس از حضور در ونزوئلا و کوبا در مجمع عمومی سازمان ملل حاضر شود اما یک روز پیش‌تر، محمود احمدی‌نژاد در گرگان سخنرانی داشت و از مدیریت الهی گفت و ساختن جهانی انسانی. او بی‌اعتنا به موضوعات داغ سیاست داخلی متن سخنانش را شبیه به حضورهای همه ساله‌اش در نیویورک انتخاب کرده بود. شاید نشانه‌ای از این که او عزم بازگشت و سودای ریاست جمهوری دوباره دارد. اما آیا احتمال بازگشت احمدی‌نژاد جدی است؟

جدی ترین نشانه به فروردین ماه امسال برمی‌گردد، جایی که احمدی نژاد در پاسخ به این سوال که آیا در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ کاندیدا می‌شود گفت: ان‌شاءالله سال ۹۶ همه همدیگر را خواهیم دید.

جمله ای دوپهلو که در کنار سفرهای استانی رئیس جمهوری سابق برای برخی رنگ و بوی بازگشت داشت اما حتی خیلی از اصولگرایان هم از این احتمال استقبال نکردند.

با این حال گویا دولت حسن روحانی این سفرها را جدی گرفته تا جایی که شهاب‌الدین چاووشی، معاون سیاسی اجتماعی استانداری تهران از تذکر وزارت کشور به دفتر احمدی نژاد خبر داد. چرا که به گفته او برگزاری مراسم و سخنرانی‌ها مصداق "فعالیت انتخابات زودرس" است.

احمدی نژاد که روزگاری تایید کم نظیر رهبر جمهوری اسلامی را همراه خود می دید، در دوره دوم ریاست جمهوری خود به تدریج با برخی مخالفت ها با مواضع رهبر جمهوری اسلامی از جمله در ماجرای برکناری وزیر اطلاعات، حمایت اصولگرایان را از دست داد و در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ به جای حمایت از سایر گزینه‌های اصولگرا از اسفندیار رحیم مشایی حمایت کرد که مشخص بود از فیلتر شورای نگهبان نخواهد گذشت.

حالا هم برخی از مفسران سیاسی ایران می‌گویند در صورت کاندیداتوری احمدی نژاد برای انتخابات ریاست جمهوری او از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت خواهد شد. یک معاون احمدی نژاد به زندان محکوم شده و علیه دو معاون دیگر او نیز پرونده قضایی تشکیل شده است. حتی در سال ۱۳۹۲ علیه شخص احمدی نژاد پرونده ای تشکیل شد که او در دادگاه حاضر نشد.

برخی اصلاح طلبان مانند الیاس حضرتی و عباس عبدی می‌گویند که آمدن احمدی نژاد باعث پیروزی دوباره روحانی خواهد شد و حتی برخی اصولگرایان مانند عباس سلیمی نمین، اتاق فکر هاشمی رفسنجانی را مبدع و مبلغ ایده بازگشت احمدی نژاد می دانند تا برای مردم انگیزه رای مجدد به روحانی ایجاد کنند.

برخی هم می گویند که چهره های نزدیک به رهبری مانند ناطق نوری دیگر اجازه بازگشت به احمدی نژاد را نخواهند داد.

هرچه باشد احمدی نژاد اکنون جز معدود مقامات ارشد سابق نظام جمهوری اسلامی است که آزادانه اجازه فعالیت سیاسی دارد و برخی تحلیلگران مانند صادق زیباکلام هنوز او را صاحب رای بالا می دانند: " احمدی نژاد تنها کسی است که می تواند کشتی شکسته اصولگرایان را نجات دهد."

XS
SM
MD
LG