لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۸

تایید مخالفت خامنه‌ای با حضور احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری


احمدی‌نژاد زمانی از حمایت کم نظیر خامنه‌ای برخوردار بود و حتی پس از اعتراضات انتخابات سال ۸۸ خامنه‌ای صراحتا از او حمایت کرد
احمدی‌نژاد زمانی از حمایت کم نظیر خامنه‌ای برخوردار بود و حتی پس از اعتراضات انتخابات سال ۸۸ خامنه‌ای صراحتا از او حمایت کرد

پس از اعلام غیررسمی مخالفت رهبر جمهوری اسلامی ایران با کاندیداتوری محمود احمدی‌نژاد٬ آیت‌الله خامنه‌ای تایید کرد که حضور احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را «صلاح» نمی‌داند.

وبسایت رسمی آیت‌الله سید علی خامنه‌ای روز دوشنبه پنجم مهرماه متن و صوت سخنرانی او در جلسه‌ درس حوزوی منتشر کرده که می‌گوید: «یک آقایی آمده پیش من، من هم به ملاحظه‌ صلاح حال خود آن شخص و صلاح کشور گفتم که شما در فلان قضیه شرکت نکنید. نگفتیم هم شرکت نکنید. گفتیم صلاح نمی‌دانیم شما شرکت کنید.»

رهبر جمهوری اسلامی بدون نام بردن از محمود احمدی‌نژاد و همچنین بحث انتخابات توضیح داده که دلیل مخالفت او آشنایی با اوضاع کشور و همچنین «حال مخاطب» است و حضور احمدی‌نژاد باعث ایجاد «دوقطبی» خواهد شد که به ضرر کشور است.

آقای خامنه‌ای عنوان کرده که به دلیل «سوءبرداشت» از سخنان او و بگو و مگوی ایجاد شده در فضای مجازی تصمیم گرفته تا اظهارنظر خود را علنی کند: «حالا این مایه‌ اختلاف بشود بین برادران مومن، یکی بگوید فلانی گفته، یکی بگوید نگفته، یکی بگوید چرا پشت بلندگو نگفته؟ خب حالا این هم پشت بلندگو!»

نخستین بار مهدی فضائلی مدیرعامل سابق خبرگزاری فارس فاش کرد که رهبر جمهوری اسلامی ایران، در یک جلسه خصوصی محمود احمدی‌نژاد را از کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده "نهی" کرده است.

پس از آن چند چهره اصولگرای دیگر نیز این موضوع را تایید کردند اما علی‌اکبر جوانفکر و عبدالرضا داوری دو تن از نزدیکان احمدی‌نژاد با رد این اظهارات٬ گفتند که نظر رسمی رهبری باید از سوی دفتر او اعلام شود.

محمود احمدی‌نژاد هنوز درباره حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ اعلام موضع نکرده اما متهم است که با انجام سفرهای استانی خود را برای شرکت در انتخابات آماده می‌کند.

جدی ترین نشانه به فروردین ماه امسال برمی‌گردد، جایی که احمدی نژاد در پاسخ به این سوال که آیا در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶ کاندیدا می‌شود گفت: ان‌شاءالله سال ۹۶ همه همدیگر را خواهیم دید.

احمدی نژاد که روزگاری تایید کم نظیر رهبر جمهوری اسلامی را همراه خود می دید، در دوره دوم ریاست جمهوری خود به تدریج با برخی مخالفت ها با مواضع رهبر جمهوری اسلامی از جمله در ماجرای برکناری وزیر اطلاعات، حمایت اصولگرایان را از دست داد و در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲ به جای حمایت از سایر گزینه‌های اصولگرا از اسفندیار رحیم مشایی حمایت کرد که مشخص بود از فیلتر شورای نگهبان نخواهد گذشت.

و حالا با ابراز مخالفت علنی آیت‌الله خامنه‌ای به نظر می‌رسد که راه او برای بازگشت به عالم سیاست بسته شده باشد هرچند یک سایت حامی احمدی‌نژاد پس از انتشار سخنان آقای خامنه‌ای واکنش نشان داد و و نوشت که مشخص شد «نهی» نادرست بوده و ناشی از «بی‌صداقتی و شیطنت گویندگان» بوده است.

XS
SM
MD
LG