لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۴

معماری ایرانی از فراز تا فرود و ویرانی


از فراز معماری ایرانی تا فرود و ویرانی
از فراز معماری ایرانی تا فرود و ویرانی

علت فرو ریختن ساختمان متروپل آبادان تاکنون به صورت رسمی مشخص و اعلام نشده است، اما پژوهشکده مهندسی سازه پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله، سه دلیل اصلی فروریختن آن را عدم توجه به رعایت سیستم‌های مهندسی، عدم توجه سازندگان به هشدارهای مهندسان ناظر، و بی‌توجهی شهرداری به این هشدارها اعلام کرده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان اما می‌گوید، در هیچ جای قانون به این سازمان اختیاری فراتر از تذکر به مهندس ناظر داده نشده و این سازمان اختیاری برای برخورد و اجرای تذکرات ندارد. خواجوی معتقد است این اختیار و امکان به شهرداری داده شده که در مواردی مثل پروژه متروپل باید به موقع ورود و آن را متوقف کند.

او افزود: بر اساس نقشه اولیه که مهندسین مشاور در سال ۱۳۹۶ برای پروژه متروپل تهیه کرده‌اند ظاهرا این ساختمان ۹ سقف داشته است، اما دو سقف به صورت غیرقانونی به آن اضافه شده‌ و برخی ایرادات مهم همچون عدم رعایت پوشش میلگرد، تغییر شکل بعضی از تیرها و کمانش بعضی از ستونها در گزارش مهندس ناظر آمده است.

حالا رئیس دولت سیزدهم گفته نباید هیچ ساختمانی بدون رعایت اصول، ضوابط و استانداردهای مهندسی ساخته شود و مسئولان، باید جلوی فعالیت و ساخت‌ بناهای ناایمن را بگیرند.

ابراهیم رئیسی به وزارت کشور و سازمان نظام مهندسی و شهرداری‌ها ماموریت داده تا ساختمان‌های ساخته شده ناایمن و در معرض آسیب را شناسایی و معرفی کنند تا اقدامات لازم برای مقاوم سازی، تخلیه یا تخریب آنها انجام شود.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی تهران فروردین امسال گفته بود: «۳۳ هزار ساختمان ناایمن» در پایتخت ایران شناسایی شده است. او با بیان این که «مداخله جدی» برای حل مشکلات این ساختمان‌ها ضرورت دارد، از مردم خواست «ایمنی» را در اولویت‌ قرار دهند.

مهدی داوری تأکید کرد که ۱۲۳ ساختمان در «وضعیتی شبیه به ساختمان پلاسکو» قرار دارند و «باید فکری اساسی برای آن شود.»

اما روزگاری نه چندان دور معماری ایرانی به نامهایی همچون تخت جمشید، سی و سه پل، نقش جهان، کاخ گلستان و پل ورسک مفتخر بود، با معمارانی چون سید علی شاه، سازنده گنبد سلطانیه در شهر زنجان، محمد تقی‌خان معمارباشی، سازنده دارالفنون و حسین امانت معمار برج آزادی (شهیاد) تهران که تبلوری است از معماری ایرانی و تلفیقی است از هر دو سبک معماری پیش از اسلام و معماری اسلامی.

کارشناسان معماری معتقدند: در چهار دهه گذشته، نه تنها کمتر شاهد ظهور بنایی در خور نام ایران بوده‌ایم، بلکه با ریزش‌های کوچک و بی صدای شمار زیادی از پل‌‌ها و فروپاشی ساختمانهایی چون پلاسکو و متروپل، گویا به دوره زوال معماری ایرانی رسیده‌ایم.

XS
SM
MD
LG