لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۳

گسترش اعتراضات آبادان به شهرهای دیگر؛ شمار جان‌باختگان متروپل به ۲۴ نفر رسید


همزمان با گسترش اعتراضات مردمی آبادان به خرمشهر، بهبهان، بندرعباس، و شاهین‌شهر در واکنش به فروریختن برج متروپل، فرماندار آبادان از افزایش شمار جان‌باختگان به ۲۴ نفر خبر داد.

احسان عباسپور، فرماندار آبادان، به رسانه‌های ایران گفت که تاکنون مرگ ۲۴ نفر در این حادثه تایید شده است، در حالی که ۳۷ نفر نیز مجروح شده‌اند که به گفته او ۳۴ نفر آنها از بیمارستان مرخص شده‌اند.

فرماندار آبادان همچنین از مردم خواست که محل حادثه را ترک کنند، چرا که به گفته او «سازه باقی‌مانده از متروپل ناپایدار است.»

این درحالی است که به دلیل عدم وجود نیروهای امداد و کمک در محل سانحه بسیاری از مردم و بستگان قربانیان، خود در محل حادثه حاضر شده و اقدام به کمک‌رسانی کردند.

بر اساس تصاویری که از محل این حادثه منتشر شده تعداد زیادی از مردم با وسایل ابتدایی از جمله بیل و کلنگ، و حتی سطل و قابلمه در حال کنار زدن آوار و جست‌و‌جو بودند.

هم زمان، تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که گفته می‌شود مربوط به آتش گرفتن یک فروشگاه آجیل‌فروشی با نام عبدالباقی است که گفته می‌شود به خانواده مالک پروژه متروپل تعلق دارد.

در همین حال دادستان عمومی استان خوزستان مدعی شده که بر اساس آزمایش ژنتیک هویت جسد حسین عبدالباقی، مالک و پیمانکار ساختمان تخریب‌شده متروپل تایید شده است. این درحالی است که دادستانی خوزستان بعد از فروریختن برج ابتدا خبر دستگیری او را داد اما کمی بعد اعلام شد که جسدی با اوراق هویت حسین عبدالباقی پیدا شده است.

انتشار ویدیویی که از فرایند تشخیص هویت حسین عبدالباقی در حضور برادرانش منتشر شده بود، با واکنش‌های منفی گسترده‌ای از سوی کاربران روبرو شد و بسیاری در صحت این روند تشکیک کردند.

در اعتراض به این حادثه اعتراض مردمی در آبادان شامگاه پنجشنبه پنجم خرداد کماکان ادامه داشت و اخبار دریافتی حاکی از آن است که این تجمعات اعتراضی به دیگر شهرها از جمله خرمشهر، بندرعباس، بهبهان، و شاهین‌شهر اصفهان سرایت کرده است.

در این تجمعات اعتراضی شعارهای مرگ بر خامنه‌ای و «رهبر بی‌لیاقت، نمی‌خوایم، نمی‌خوایم» نیز شنیده می‌شد.

ادامه اعتراضات در آبادان، شعار مردم: خامنه‌ای قاتله، ولایتش باطله
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:31 0:00
ادامه اعتراضات مردم خشمگین آبادان ، ‌پنج‌شنبه شب مقابل شهرداری
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:30 0:00

رهبر جمهوری اسلامی، روز پنجشنبه - سه روز پس از فروریختن متروپل - به این واقعه واکنش نشان داد و از «مجازات عبرت‌آموز» مقصران سخن گفت.

این درحالی‌است که با گذشت پنج روز از حادثه احمد وحیدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی و محمد مخبر، معاون اول ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم صبح جمعه ۶ خرداد، وارد آبادان شدند تا آن طور که گزارش شده است آخرین وضعیت رسیدگی به حادثه ریزش برج متروپل را پیگیری کنند.

همزمان بسیاری از کاربران در ایران روز جمعه نیز خبر دادند که اینترنت زمینی در بسیاری از شهرها از جمله تهران و اهواز به‌طور کامل قطع شده است.

با گسترش اعتراضات به دنبال فروریختن برج دوقلوی متروپل در آبادان، شاهزاده رضا پهلوی نیز در پیامی خواستار «افزایش همبستگی مردم ایران و پشتیبانی آنها از یکدیگر شد.»

برج دوقلوی «متروپل» که بخشی از آن در حال ساخت بود و بخشی دیگر به بهره‌برداری رسیده بود، ظهر دوشنبه دوم خرداد در آبادان فرو ریخت. کارشناسان و روزنامه‌نگاران محلی از سال گذشته بارها نسبت به وقوع این حادثه هشدار داده بودند.

XS
SM
MD
LG