لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۴

آیا اوباما می تواند با بحران بیمه بهداشتی مقابله کند؟


اعلام نظر اوباما پیش از نشست با نمایندگان شرکت های بیمه در کاخ سفید، ۱۵ نوامبر۲۰۱۳
اعلام نظر اوباما پیش از نشست با نمایندگان شرکت های بیمه در کاخ سفید، ۱۵ نوامبر۲۰۱۳

آقای اوباما وعده داد که تغییرات در اصلاح قانون بیمه بهداشتی جدید این بار با شفافیت بیشتری ارائه شود

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، برای اجرای اصلاح قانون بیمه بهداشتی، موسوم به بیمه اوباما، که برخی آن را به عنوان بزرگترین دست آورد دوران ریاست جمهوری وی قلمداد کرده اند، با مشکلات عمده ای روبرو شده که نه تنها از میزان محبوبیت او بشدت کاسته، بلکه اعتماد و اعتقاد مردم به وی را به مخاطره انداخته است.

تلاش آقای اوباما برای مقابله با بحران بیمه بهداشتی سؤال عمده ای را مطرح ساخته است. آیا تغییرات و اصلاحاتی که آقای اوباما در نظر دارد برای مقابله با بحران ناشی از اجرای قانون بیمه بهداشتی به عمل آورد قادر است با بحران کنونی، نارضایتی مردم، و کمبود اعتبار مالی، که به خاطر این تغییرات ایجاد خواهد شد، مقابله کند یا خیر؟

بسیاری از آمریکاییان شکایت کرده اند که وبسایت بیمه بهداشتی مشکلات فنی متعددی دارد و قادر نیستند برای بیمه بهداشتی ثبت نام کنند. دولت اوباما گفته است که سخت تلاش می کند تا مشکلات فنی وبسایت را برطرف سازد.

ولی تقریباً ظرف ده روز گذشته اجرای قانون بیمه بهداشتی آقای اوباما با بحران دیگری هم روبرو شد. اجرای قانون بیمه بهداشتی جدید باعث شده تا میلیون ها نفر از شهروندان این کشور، بر خلاف وعده های مکرر آقای اوباما، بیمه بهداشتی مورد علاقه خود را از دست بدهند.

رئیس جمهوری آمریکا از اینکه به تعهدها و وعده های خود در مورد بیمه بهداشتی عمل نکرده از مردم آمریکا پوزش خواسته است. رئیس جمهوری آمریکا گفته است که این افراد می توانند تا یک سال دیگر بیمه بهداشتی قدیمی خود را حفظ کنند. آقای اوباما گفت: «اصلاح جدید مسئله بیمه همه مردم را حل نخواهد کرد ولی به بسیاری از شهروندان کمک خواهد کرد.»

اما، مایکل کنسداین، کمیسیونر بیمه ایالت پنسیلوانیا و خزانه دار انجمن کمیسیونرهای بیمه، گفت راه حل آقای اوباما سردرگمی بیشتری برای مردم و شرکت های بیمه ایجاد خواهد کرد. او افزود که راه حل آقای اوباما موقتی است، آسیب های عمده ای به بازار بیمه وارد می آورد، و برنامه های مختلف بیمه، با طرح های گوناگون همچنان به کار خود ادامه خواهند داد. او گفت این امر از یک دستی و یک نواختی قانون بیمه در کشور جلوگیری خواهد کرد.

آقای کنسداین گفت اعمال تغییرات و اصلاحات فوری در نرخ و سیاست های بیمه بهداشتی احتمالاً با مشکلات عمده ای در سطح کشور مواجه خواهد شد.

در همین حال، روز جمعه گذشته، قانونگذاران جمهوری خواه حاکم بر مجلس نمایندگان به لایحه اصلاحی جدیدی رأی دادند که تغییرات بیشتری در قانون بیمه اوباما خواهد داد. این لایحه که با رأی ۳۹ تن از قانونگذاران حزب دموکرات به تصویب رسید، به شرکت های بیمه اجازه خواهد داد بدون در نظر گرفتن اصلاحات اجباری در قانون بیمه بهداشتی، به مردم بیمه بفروشند. این لایحه همچنین از شرکت های بیمه خواهد خواست بیمه های باطل شده را تجدید کنند.

مارشا بلاک برین، نماینده از حزب جمهوری خواه در مجلس نمایندگان گفت: ما از مردم درسراسر آمریکا شنیده ایم که بیمه اوباما را نمی خواهند.

آقای اوباما روز جمعه در کاخ سفید با نمایندگان شرکت های عمده بیمه بهداشتی دیدار کرد. در این نشست، آقای اوباما تلاش کرد تا شاید بتواند به کمک شرکت های بیمه، قانون بیمه بهداشتی جدید را، که بسیاری از تحلیل گران آنرا بزرگترین دست آورد دوران ریاست جمهوری وی خوانده اند، از بحران کنونی نجات دهد.

پیش از این نشست، آقای اوباما قول داد که این بار تغییرات در اصلاح قانون بیمه بهداشتی جدید را با شفافیت بیشتری ارائه دهد، تا مردم از گزینه های خود کاملاً با اطلاع باشند.

رئیس جمهوری آمریکا پیشنهاد کرده است افرادی که بیمه آنها باطل شده بتوانند تا یک سال دیگر بیمه بهداشتی قدیمی خود را حفظ کنند. ولی آیا این پیشنهاد مشکل گشا و کارساز خواهد بود؟

از یک سو، شرکت های بیمه گفته اند تجدید و از سرگیری بیمه های لغو شده باعث بی ثباتی در بازار بیمه بهداشتی خواهد شد. و از سوی دیگر، برخی از قانونگذاران حزب جمهوریخواه، از جمله کوین مک کارتی، عضو مجلس نمایندگان از ایالت کالیفرنیا، گفته است که مردم آمریکا دیگر نباید به وعده های آقای اوباما اعتماد کنند. آقای مک کارتی گفت اعتبار آقای اوباما در حال فروپاشی است، و ما در آینده نیز همچنان در معرض پیامدهای منفی و امواج شوک آور بیمه اوباما خواهیم بود.

استوارت روتنبرگ، تحلیل گر سیاسی گفت که حتی اگر آقای اوباما مشکلات بیمه را حل کند، وعده های بی اعتبار و گام های نسنجیده وی، تا آخر دوره ریاست جمهوریش صدمات عمده ای به وی وارد خواهد آورد. تصور این که رئیس جمهوری آمریکا دروغ گفته، حقیقت را ابراز نداشته، و یا تمام داستان را بیان نکرده، باعث خواهد شد تا کاخ سفید برای تصویب لایحه های دولت، از جمله لایحه بودجه، مالیات، بالابردن سقف بدهی، و اصلاح قانون مهاجرت با مشکلات اساسی روبرو شود.

آقای روتنبرگ گفت که وعده های بی اساس و اجرای اصلاح قانون بیمه بهداشتی صدمات عمده ای به اعتبار رئیس جمهوری آمریکا وارد آورده است. این امر در انتخابات میان دوره ای نوامبر سال آینده کنگره، تأثیر منفی و عمده ای بر شانس انتخاباتی نامزدهای حزب دموکرات خواهد داشت.
XS
SM
MD
LG