لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۲

مخالفت محافظه کاران با افزایش مالیات و هزینه دولت


جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در جمع خبرنگاران
جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در جمع خبرنگاران

فشار گروه های محافظه کار احتمالاً تلاش کمیته مذاکرات بودجه را برای رسیدن به توافقی در مورد بودجه فدرال با شکست روبرو خواهد ساخت

گروه های محافظه کار همچنان قانونگزاران حزب جمهوریخواه را تحت فشار قرار داده اند تا در کمیته مذاکرات بودجه فدرال، با افزایش مالیاتها و هزینه های دولت شدیداً مخالفت ورزند.

گروه های پرنفوذ محافظه کار، مانند «فریدوم ورکز» و «هریتیج اکشن فور آمریکا» سخت تلاش می کنند تا قانونگزاران حزب جمهوریخواه در کمیته مذاکرات بودجه فدرال را متقاعد کنند تا در راستای مواضع محافظه کاران از افزایش مالیات ها جلوگیری و با حمایت از «قانون مجزاسازی و شفافیت» از کاهش تدریجی و خودکار هزینه های دولت فدرال دفاع کنند.

فشار گروه های محافظه کار احتمالاً تلاش کمیته مذاکرات بودجه را، که یک کمیته فرا حزبی است، برای رسیدن به توافقی در مورد بودجه فدرال با شکست روبرو خواهد ساخت.

کمیته مذکرات بودجه فدرال تنها تا سیزدهم ماه دسامبر، یعنی تقریباً تا یکماه وقت دارد تا در مورد پیش نویس لایحه بودجه فدرال به توافق رسیده، و از بسته شدن مجدد دولت فدرال جلوگیری کند.

گروه های محافظه کار، که ماه گذشته نقش عمده ای در مخالفت با مصالحه بر سر بودجه فدرال داشتند، قانونگزاران حزب جمهوریخواه مجلس نمایندگان را تحت فشار قرار داده اند تا از تصویب لایحه بودجه فدرال خودداری کنند، مگر آنکه قانونگزاران حزب دموکرات اصلاحاتی در مورد قانون بیمه سلامتی، موسوم به «بیمه اوباما»، به عمل آورند. باراک اباما، رئیس جمهوری آمریکا، قانون بیمه تندرستی را یکی از دستاوردهای مهم و تاریخی دوران ریاست جمهوری خود می داند.

کاخ سفید و کنگره آمریکا، پس از ۱۶ روز بسته شدن بخشی دولت فدرال سرانجام موافقت کردند تا موقتاً به بسته شدن دولت فدرال پایان داده، تا از قصور واشنگتن در پرداخت های خود جلوگیری کنند. آنها همچنین یک کمیته ۲۹ نفره از قانونگزار جمهوریخواه و دموکرات از دو مجلس نمایندگان و سنا، به نام کمیته مذاکرات بودجه، تشکیل دادند، تا بر سر بودجه فدرال، بالابردن سقف بدهی کشور، و جلوگیری از بسته شدن دوباره دولت به توافقی دست یابند.

یکی از وظائف این کمیته یافتن راه حل هائی برای جلوگیری از پیامدهای منفی ناشی از قانون «شفافیت و جداسازی»، یا قانون کاهش تدریجی و خودکار بودجه فدرال، است، که در هفتم ماه اوت سال گذشته برای کاهش بودجه نظامی و برنامه های دیگر دولت بمورد اجرا گذاشته شد، و تا سال ۲۰۲۱ نیز ادامه خواهد داشت.

با توجه به فقدان تدابیر جامعی برای کاهش بیشتر کسری بودجه فدرال، بسیاری از محافظه کاران تلاش می کنند، تا به عنوان یکی از دستاوردهای مهم خود، از قانون کاهش تدریجی و خودکار بودجه فدرال نگهداری و پشتیبانی کنند.

اگر در کمیته مذکرات بودجه فدرال، قانونگزاران حزب دموکرات خواستار افزایش مالیاتها هستند، ولی اکثر جمهوریخواهان این کمیته افزایش مالیاتها را رد کرده اند. یکی از مخالفان عمده افزایش مالیاتها پال رایان، رئیس کمیته بودجه مجلس نمایندگان است، که مذاکره کننده عمده جمهوریخواهان به شمار می رود.

عدم توافق بین قانوگزاران جمهوریخواه و دموکرات بر سر افزایش مالیاتها یکی از موانع عمده برای رسیدن به توافقی گسترده تر است.

قانونگزاران حزب دموکرات تلاش می کنند تا از پیامدهای منفی کاهش بودجه فدرال در برنامه های آموزشی، بازرسی مواد خوراکی، پژوهشهای علمی، و برنامه های نظامی جلوگیری کنند.

از سوی دیگر، قانونگزارن حزب جمهوریخواه آماده اند تا در ازای کاهش بودجه برنامه های بازنشستگی، رفاه اجتماعی، و بیمه تندرستی سالمندان، در قانون کاهش تدریجی و خودکار بودجه فدرال تجدید نظر کنند. ولی قانونگزاران حزب دموکرات گفته اند در صورتی از کاهش اعتبار این برنامه ها پشتیبانی خواهند کرد، که قانونگزاران جمهوریخواه با افزایش مالیاتها و درآمد دولت موافقت کنند.

دن هولر، سخنگوی گروه محافظه کار «هریتیج اکشن»، که شاخه سیاسی مرکز مطالعاتی هریتیج فاندیشن بشمار می رود، گفت که از کمیته مذاکرات بودجه انتظارات زیادی نمی توان داشت. او گفت به اعتقاد من با نزدیک شدن به انتخابات پارلمانی نوامبر سال آینده، قانونگزاران جمهوریخواه نمی خواهند هیچ گونه دخالتی داشته و یا در این زمینه ثر انگشتی از خود باقی گذارند.
XS
SM
MD
LG