لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۵

عرضه و فروش بیمه درمانی اوباما آغاز شد


سناتور دموکرات باربارا باکسر طی یک نشست خبری در کنگره آمریکا درباره طرح بیمه درمانی اوباما توضیح داد. واشنگتن، ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۳

شمار زیاد شهروندانی که برای آگاهی از جزئیات این نوع بیمه به تارنمای آن مراجعه کردند، سبب شد که این تارنما برای مدتی کوتاه از کار بیافتد.

اجرای طرح بیمه درمانی اوباما که اختلاف بر سر آن به تعطیلی موقت بخشی از دولت فدرال انجامیده، از صبح سه شنبه اول اکتبر عرضه شده و فروش آن به شهروندان آمریکایی آغاز شده است. اطلاعات مربوط به این بیمه نیز از روز سه شنبه با شرح و تفصیل لازم روی تارنمای آن موجود است.

شمار زیاد شهروندانی که برای آگاهی یافتن از شرایط و جزئیات این نوع بیمه به تارنمای آن مراجعه کردند، سبب شد که این تارنما برای مدتی کوتاه از کار بیافتد، اما با رفع مشکل فنی، این تارنما ظرف مدتی کوتاه، بار دیگر در دسترس کاربران اینترنتی قرار گرفت.

طرح بیمه اوباما که مورد حمایت دموکرات ها، و انتقاد و مخالفت جمهوری خواهان قرار گرفته، بیمه ای معرفی شده که برای هر شهروند آمریکایی که بیمه ندارد، قابل خرید است. کاخ سفید آن را بیمه ای مقرون به صرفه و دارای مزایای بسیار توصیف کرده است.

مطابق این طرح، صاحبان مشاغل خرد و کارآفرینان موظفند کارکنان خود را بیمه کنند.
اگر این طرح در عمل موفق از آب در آید، تحول مهمی را در جامعه آمریکا رقم خواهد زد؛ جامعه ای که دست کم پنج دهه با معضل بیمه درمانی مواجه بوده است. طرح بیمه درمانی باراک اوباما شاخص ترین لایحه دوران ریاست جمهوری وی قلمداد می شود.

در آمریکا دست کم ۵۰ میلیون و ۷۰۰ هزار شهروند بیمه درمانی ندارند. مطابق قانون بیمه اوباما، صاحبان مشاغل موظفند کارکنان خود را بیمه کنند، و سایر شهروندان هم باید بیمه شوند، وگرنه باید جریمه بپردازند. به تعبیر دیگر، تلاش طرح بیمه درمانی اوباما آن است که تمامی شهروندانی که بیمه ندارند، بیمه شوند؛ خواه به شیوه خویش فرما، یا از طریق کارفرمایشان.

کوشش قانونگذاران جمهوری خواه، به ویژه محافظه کاران عضو حزب موسوم به «تی پارتی» برای رد یا به تعویق انداختن اجرای طرح بیمه درمانی اوباما به شکست انجامید.

روز گذشته (دوشنبه ۳۰ سپتامبر)، چند تن از نمایندگان کنگره آمریکا از جمله باربارا باکسر، سناتور دموکراتِ ایالت کالیفرنیا، طی یک نشست خبری، در خصوص بیمه درمانی اوباما با خبرنگاران سخن گفتند. خانم باکسر در خصوص مزایای این بیمه توضیح داد.

راستگرایان امیدوار بودند که تهدید تعطیلی دولت، کارساز باشد و به عقب نشینی رئیس جمهوری و نمایندگان سنای آمریکا بیانجامد (که اکثریتشان دموکراتند)، اما آقای اوباما تاکید کرد که بودجه اجرای طرح بیمه تعیین شده و آماده است و عرضه آن برای فروش نیز از اول اکتبر آغاز می شود، و در عمل نیز چنین شد.

طرح بیمه درمانی اوباما ممکن است تا ژانویه (سه ماه دیگر) در هر یک از ایالت های آمریکا بر مبنای موازین خاص آن ایالت، مشمول تغییراتی جزئی شود، اما به شکل گسترده از هم اکنون لازم الاجراست و در مبانی کلی آن نیز تفاوتی میان شیوه اجرای آن در ایالت های گوناگون وجود ندارد.
XS
SM
MD
LG