لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۲

ماکرون در نامه‌ای به فرانسوی‌ها خواستار مبارزه با افزایش «غیر قابل تحمل» یهودستیزی شد


امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه
امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه

در آستانه راهپیمایی عمومی علیه «یهودستیزی» در پاریس، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در نامه‌ای به ملت فرانسه بر لزوم مبارزه با «تعداد غیرقابل تحمل یهودستیزی افسارگسیخته» تأکید کرد و این پدیده را «نفرت‌انگیز» نامید.

ماکرون در نامه‌ای که در وب‌سایت خبری «پاریسین» [ Le Parisien ] منتشر شد نوشت که «در یک ماه، بیش از هزار اقدام یهودستیزانه در خاک ما انجام شد.»

رئیس جمهوری فرانسه می‌گوید: «اعمال نفرت علیه هموطنان یهودی ما در چند هفته سه برابر بیشتر از کل سال گذشته است.»

ماکرون با تاکید بر اینکه «هموطنان یهودی ما غم و اندوهی» را با «ترس از بردن فرزندانشان به مدرسه، ترس از تنها رفتن به خانه» تجربه می‌کنند نوشت: «فرانسه‌ای که هموطنان یهودی ما در آن می‌ترسند، فرانسه نیست. فرانسه‌ای که فرانسوی‌ها به خاطر مذهب یا اصالت‌شان می‌ترسند، فرانسه نیست.»

او از اقدامات پلیس با هدف مقابله با این «بیماری همه‌گیر» و بازگرداندن یهودی ستیزی «به جایی که به آن تعلق دارد»، یعنی «در دادگاه و پشت میله‌های زندان» استقبال کرد و نوشت: «هیچ تحملی در مقابل [اعمال] غیرقابل تحمل، قابل تحمل نیست.»

مکرون در این نامه به «جنایاتی» که شبه نظامیان حماس در ۷ اکتبر مرتکب شد اشاره می‌کند و بار دیگر تاکید می‌کند که از حق اسرائیل برای دفاع از خود حمایت می‌کند، اما خواستار گفتگوی سیاسی و ایجاد یک «ائتلاف بشردوستانه» است که «توقف بشردوستانه منجر به آتش‌بس» را تسهیل کند.

رئیس جمهوری فرانسه در پایان با تاکید بر اتحاد فرانسوی‌ها نوشت: «ما خواهان عدالت، صلح و امنیت برای مردم اسرائیل، برای فلسطینی‌ها و برای کشورهای منطقه هستیم.»

بنابر گزارش رسانه‌ها، راهپیمایی علیه «یهودستیزی» امروز در پاریس برگزار خواهد شد که بسیاری از نیروها و احزاب سیاسی فرانسه در آن شرکت خواهند کرد. ییل براون-پیوت، رئیس مجلس ملی و جرارد لارچر، رئیس سنا، روز سه شنبه در راهپیمایی علیه افزایش یهودی ستیزی، خواستار «بسیج عمومی» شدند. آنها باید راهپیمایی را پشت بنری با مضمون «برای جمهوری، علیه یهودستیزی» رهبری کنند.

در همین رابطه شبکه خبری بی‌بی‌سی هم گزارش داد که رهبران احزاب سیاسی راست افراطی در میان ده‌ها هزار نفری خواهند بود که انتظار می‌رود در راهپیمایی امروز در پاریس علیه یهود ستیزی شرکت کنند، اما رهبران گروه‌های «چپ افراطی» در آن غایب خواهند بود.

پس از حمله تروریستی گروه حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر، و جنگی که در آن اسرائیل متعهد به «سرنگونی رژیم حماس» در نوار غزه شده است، تنش‌ها در فرانسه، محل زندگی جوامع بزرگ یهودی و مسلمان، افزایش یافته است.

فرانسه از زمان این حمله نزدیک به ۱۲۲۵۰ اقدام «یهودی‌ستیزانه» را ثبت کرده است.

XS
SM
MD
LG