لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۰

ابراز «شرمساری و خشم» صدراعظم آلمان از یهودستیزی در بزرگداشت سالگرد کشتار یهودیان


اولاف شولتس، صدراعظم آلمان
اولاف شولتس، صدراعظم آلمان

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، روز پنجشنبه ۱۸ آبان در مراسمی در کنیسه‌ای در برلین، از موج اخیر حوادث یهودستیزانه در این کشور ابراز «شرمساری و خشم» کرد. وی هشدار داد که آلمان نفرت ضدیهودی را برنمی‌تابد.

شولتز در این مراسم گفت: «هر شکلی از یهودستیزی جامعه ما را مسموم می‌کند. ما چنین چیزی را تحمل نخواهیم کرد.»

این سخنان شولتز پس از آن بیان شد که در پی حملات حماس به اسرائیل در ۱۵ مهر، و حملات تلافی جویانه اسرائیل، موجی از حوادث یهودستیزانه در آلمان رخ داد.

به گزارش رویترز، در این موج از حوادث، چندین کنیسه در آلمان هدف قرار گرفتند و خسارت‌هایی به آنها وارد شد. همچنین، چندین حمله به افراد یهودی نیز گزارش شده است.

شولتز در سخنرانی خود گفت که کنیسه‌ای که مراسم در آن برگزار شد، یکی از هزار کنیسه‌ای است که در جریان «شب شیشه‌های شکسته» در سال ۱۹۳۸ توسط گروه‌های نازی آسیب دید یا ویران شد.

«شب شیشه‌های شکسته» یا «کریستالناخت» نام یک پوگروم سراسری علیه یهودیان در آلمان و اتریش بود که در ۹ نوامبر ۱۹۳۸ رخ داد. در این پوگروم، دستکم ۹۱ یهودی کشته شدند، حدود ۷۵۰۰ مغازه و کسب و کارهای یهودیان غارت شدند و نزدیک به ۳۰ هزار مرد و پسر یهودی دستگیر شدند.

شولتز گفت که این حملات یادآور هولوکاست هستند که در جریان آن حدود شش میلیون یهودی توسط آلمان نازی کشته شدند.

وی همچنین گفت که آلمان اقداماتی را برای مقابله با یهودستیزی انجام داده است. به عنوان مثال، قوانین جدید شهروندی این کشور روشن می‌کند که هر کسی که یهودستیز باشد نمی‌تواند تابعیت آلمان را دریافت کند.

شولتز همچنین بر اهمیت آموزش در مورد هولوکاست تأکید کرد. وی گفت که با توجه به این واقعیت که آلمان اکنون یک مقصد عمده برای مهاجران است، دانستن درباره هولوکاست بسیار مهم است.

وی افزود: «نسل‌هایی که آن را دست اول تجربه کردند، دیگر در میان ما نیستند تا مشاهدات خود را با ما در میان بگذارند. بنابراین، ما مسئولیت داریم که به نسل‌های آینده در مورد هولوکاست آموزش دهیم.»

XS
SM
MD
LG