لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۶

پاسخ نتانیاهو به انتقاد مکرون: اسرائیل را محکوم نکنید، مسئولیت کشتار غیرنظامیان در غزه با حماس است


مکرون | نتانیاهو
مکرون | نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در پاسخ به درخواست امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، برای توقف بمباران در غزه گفت که مسئولیت کشتار غیرنظامیان در این درگیری با حماس است.

نتانیاهو در بیانیه‌ای گفت: «اسرائیل هر کاری می‌کند تا از آسیب رساندن به غیرنظامیان خودداری کند، اما حماس از آنها به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.»

وی افزود: «حماس زنان، کودکان و سالمندان را به گروگان گرفته و از مدارس، مساجد و بیمارستان‌ها به عنوان پایگاه‌های نظامی استفاده می‌کند.»

نتانیاهو گفت: «حماس مسئول جنایاتی است که در غزه مرتکب می‌شود. این جنایات می‌توانند در هر جای دیگری در جهان نیز رخ دهند. رهبران جهان باید حماس را محکوم کنند.»

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، روز جمعه در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی، بمباران‌های اسرائیل در غزه را غیرانسانی خواند و گفت که این حملات باید فوراً متوقف شوند.
مکرون گفت: «در غزه، غیرنظامیان، از جمله زنان و کودکان بی‌گناه کشته می‌شوند. این بمباران‌ها هیچ مشروعیتی ندارند و باید فوراً متوقف شوند.»

وی افزود: «اسرائیل حق دفاع از خود را دارد، اما این حق نباید به قیمت جان غیرنظامیان فلسطینی تمام شود.» مکرون پیش‌تر نیز در دیدار با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، خواستار توقف فوری بمباران‌های غزه شده بود.

حماس در حمله تروریستی ۱۵ مهر به اسرائیل دست‌کم ۱۲۰۰ اسرائیلی عمدتا غیرنظامی را کشت و حدود ۲۴۰ نفر اسرائیلی و اتباع خارجی از جمله، کودکان، زنان، و سالمندان را ربود.

ایالات متحده، کانادا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی طبقه‌بندی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG