لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۰

نخست‌وزیر بریتانیا طرح فرستادن پناهجویان به رواندا را قانونی دانست


بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا.
بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا.

در پی لغو نخستین پرواز پناهجویان از بریتانیا به رواندا توسط دادگاه حقوق بشر اروپا، بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا گفت که به قانونی بودن طرح دولتش برای فرستادن شماری از پناهجویان به رواندا اطمینان دارد.

این دادگاه برای جلوگیری از اخراج از پیش برنامه‌ریزی شده پناهجویان روز سه‌شنبه حکم صادر کرد.

آقای جانسون به خبرنگاران گفت: «تمام دادگاه‌ها در این کشور گفته‌اند هیچ مانع قانونی برای این کار وجود ندارد و هیچ دادگاهی در این کشور این سیاست را غیرقانونی تلقی نکرد که بسیار بسیار دلگرم‌کننده بود.»

پریتی پاتل، وزیر کشور بریتانیا نیز در گفتگویی با روزنامه «دیلی تلگراف» متعهد شد که راه‌هایی برای لغو تصمیم اخیر دادگاه پیدا کند. او انگیزه این تصمیم را «سیاسی» خواند.

طرح دولت بریتانیا برای اعزام تعدادی از پناهجویان به رواندا مورد انتقاد مخالفان، نهادهای خیریه و مقامات مذهبی قرار گرفته است که آن را «غیرانسانی» توصیف کرده‌اند.

بریتانیا مجبور شد با مجموعه‌ای از چالش‌های حقوقی در دادگاه‌های لندن بجنگد تا این کار انجام شود.

بریتانیا می‌گوید معامله ۱۲۰ میلیون پوندی منعقد شده با رواندا، جریان سفرهای خطرناک ‌از طریق کانال [مانش] را متوقف می‌کند و کسب و کار شبکه‌های قاچاق انسان را جمع می‌کند.

اوایل این هفته، وزارت کشور بریتانیا دستورالعملی را در مورد آزمایش ۱۲ ماهه این اقدام منتشر کرد که در آن به استفاده از برچسب‌گذاری الکترونیکی برای تحت نظر داشتن افرادی که به طور غیرقانونی وارد کشور می‌شوند، اشاره شده است.

روز شنبه، وزارت کشور بریتانیا اعلام کرد برخی از کسانی که قرار بود روز سه‌شنبه در پرواز رواندا باشند، می‌توانند برچسب‌گذاری شوند.

فعالان حقوق پناهندگان این طرح وزارت کشور را «وحشتناک» توصیف کرده‌اند و می‌گویند این اقدام با افرادی که از درگیری و آزار و اذیت در کشورهای خود گریخته‌اند مانند «جنایتکار» رفتار می‌کند.

XS
SM
MD
LG