لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۹

قاضی بریتانیایی با انتقال اولین گروه از پناهجویان غیرقانونی به رواندا موافقت کرد


اعتراض پناهجویان به تصمیم دادگاه بریتانیا
اعتراض پناهجویان به تصمیم دادگاه بریتانیا

طرح جنجالی بریتانیا برای فرستادن پناهجویان غیر قانونی به رواندا در اوایل هفته آینده، روز جمعه پس از تایید دادگاهی در بریتانیا اجرایی می شود.

معترضان تلاش کردند که با طرح دعوی این روند را متوقف کنند، اما این تلاش به نتیجه نرسید و دادگاه با انجام این پرواز موافقت کرد. معترضان می‌گویند به دادگاه تجدیدنظر خواهند رفت.

دست کم ۳۰ نفر قرار است از طریق این پرواز به روآندا منتقل شوند، از جمله یک درجه‌دار سابق پلیس ایران که می‌گوید در صورت انتقال به روآندا، جانش به خطر خواهد افتاد.

مقامات بریتانیا اعلام‌کرده‌اند براساس قانون جدیدی که چهاردهم آوریل در این کشور تصویب شده‌ است، از این پس پناهجویانی که خود را به صورت غیرقانونی به خاک انگلستان برسانند بعد از دستگیری به کشور آفریقایی روآندا فرستاده خواهند شد.

دولت بریتانیا اما متعهد شده تا پنج سال، شرایط زندگی، کار و تحصیل پناهجویان در خاک رواندا را تامین کند. دولت جنگ زده روآندا هم از این طرح استقبال کرده ‌است.

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس ماه آوریل گفته‌ بود:«تنها راه کسب پناهندگی در

بریتانیا، مسیر قانونی و امن است و کسانی که تلاش می‌کنند صف را به هم بزنند یا از قوانین ما سوء استفاده کنند، نه تنها هیچ راهی برای استقرار در کشور پیدا نمی‌کنند،بلکه به سرعت به یک کشور ثالث امن یا کشور مبدا منتقل می‌شوند.»

وزیر خارجۀ رواندا هم گفته کشورش تاکنون ۱۳۰ هزار پناهجو از کشورهای مختلف از جمله کنگو، بروندی و افغانستان را در خود جای داده که این مهاجران به طور موقت در خوابگاه‌ها یا هتل‌های پایتخت اسکان داده می‌شوند، تا درخواست پناهندگی آنان بررسی شود.

دولت بریتانیا در ماه آوریل اعلام کرد که با قراردادی برای اعزام پناهجویان به این کشور آفریقای شرقی موافقت کرده است، اقدامی که اصرار داشت با هدف ایجاد اختلال در شبکه‌های قاچاق انسان و جلوگیری از عبور مهاجران از کانال خطرناک کانال از اروپا به انگلیس انجام شود.

XS
SM
MD
LG