لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۷

بریتانیا می‌خواهد برای مقابله با موج «پناهجویان غیرقانونی» آنها را به رواندا بفرستد


بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا - آرشیو
بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا - آرشیو

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، روز پنجشنبه گفت که این کشور ممکن است ده‌ها هزار پناهجو را به رواندا بفرستد تا در آنجا اسکان داده شوند.

این بیانیه، رویکرد سخت‌تر بریتانیا را برای مقابله با شبکه‌‌های قاچاق انسان و جلوگیری از جریان ورود مهاجران از طریق کانال مانش نشان می‌دهد.

آقای جانسون گفت «حدود ۶۰۰ نفر دیروز از کانال (مانش) عبور کردند. فقط در مدت چند هفته این میزان دوباره می‌تواند به هزار نفر در روز برسد.»

بسیاری از مهاجران به صورت غیرقانونی و با عبور از مسیر پر خطر دریایی خود را از طریق کانال مانش، از فرانسه به بریتانیا می‌رسانند.

نگرانی در مورد موج ورود مهاجران به بریتانیا عامل بزرگی در رای گیری برگزیت در سال ۲۰۱۶ بود که منجر به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شد. به گزارش رویترز، جانسون برای عمل کردن به وعده خود برای «بازپس گیری کنترل» مرزهای بریتانیا تحت فشار بوده است.

بوریس جانسون گفت باید اطمینان یافت که تنها راه کسب پناهندگی در بریتانیا، مسیر قانونی و امن است. او گفت «کسانی که تلاش می‌کنند صف را به هم بزنند یا از نظام ما سوء استفاده کنند، هیچ مسیر خودکاری برای مستقر شدن در کشور ما پیدا نمی‌کنند، بلکه به سرعت و به صورت انسانی به یک کشور ثالث امن یا کشور مبدا منتقل می‌شوند.»

نخست وزیر بریتانیا گفت هرکسی که از اول ژانویه ۲۰۲۲ به طور غیرقانونی وارد بریتانیا شده است، اکنون ممکن است به رواندا در شرق آفریقا منتقل شود، که این به گفته او الگوی کسب و کار باندهای قاچاق انسان را مختل می کند.

جانسون گفت: «توافقی که ما انجام داده ایم بدون سقف است و رواندا ظرفیت اسکان ده‌ها هزار نفر را در سال‌های آینده خواهد داشت.»

طرح بوریس جانسون با انتقاد شدید احزاب مخالف و گروه‌های حامی مهاجران مواجه شده است که شرایط رواندا را مناسب نمی‌دانند.

جانسون گفت رواندا «یکی از امن‌ترین کشورهای جهان» است و با این حال گفت خطر استقرار در رواندا به مرور زمان خاصیت «بازدارنده قابل‌توجهی» در تلاش‌های پناهجویان برای رسیدن به بریتانیا خواهد داشت.

پیتری پنل، وزیر کشور بریتانیا، روز پنجشنبه توافقی را برای همکاری با رواندا در این زمینه امضا کرد و آن را در یک کنفرانس خبری مشترک در کیگالی با وزیر خارجه رواندا نشان داد.

وزیر خارجه رواندا گفت کشورش تاکنون حدود ۱۳۰هزار پناهجو از کشورهای مختلف از جمله جمهوری دموکراتیک کنگو، بروندی، افغانستان و لیبی را در خود جای داده است.

سخنگوی دولت رواندا به رویترز گفته است که این مهاجران به طور موقت در تأسیساتی نظیر خوابگاه‌ها یا هتل‌ها، در کیگالی اسکان داده می‌شوند تا زمانی که درخواست پناهندگی آنها بررسی شود. او گفت: «هنگامی که ادعاهای آنها مشخص شد، کار ادغام آنها در جامعه (رواندا) تسهیل می‌شود.»

رهبر اپوزیسیون رواندا، ویکتور اینگابیر، می‌‌گوید که این کشور مهمان نواز است اما ابتدا باید مشکلات داخلی خود را حل کند.

یکی از وزیران دولت بوریس جانسون گفت که تمرکز این طرح به طور عمده بر مردان جوان مجرد است که به گفته دولت بیشتر با انگیزه‌های اقتصادی مهاجرت می‌کنند.

سال گذشته بیش از ۲۸هزار مهاجر و پناهنده از سرزمین اصلی اروپا خود را به بریتانیا رساندند. ورود مهاجران با قایق‌های لاستیکی منبع تنش بین فرانسه و بریتانیا بوده است. تنش‌ها به ویژه پس از غرق شدن ۲۷ مهاجر در ماه نوامبر تشدید شد.

طبق طرح جدید قرار است نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا فرماندهی عملیاتی را از نیروی مرزی در کانال مانش بر عهده بگیرد و مراکز اقامتی به سبک یونان در بریتانیا ایجاد می‌شود.

XS
SM
MD
LG