لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۵

شاهزاده چارلز طرح فرستادن پناهجویان به رواندا را «وحشتناک» خواند


بر اساس دو گزارش منتشر شده، شاهزاده چارلز ولیعهد بریتانیا به طور خصوصی برنامه‌های دولت بریتانیا برای اخراج پناهجویان و اعزام آنان به رواندا را «وحشتناک» توصیف کرده است.

نخستین پرواز پناهجویان از بریتانیا به رواندا قرار است هفته آینده صورت گیرد.

دو روزنامه‌ تایمز و دیلی میل گزارش دادند که شاهزاده چارلز، وارث تاج و تخت بریتانیا، از این سیاست انتقاد کرده است.

به گزارش تایمز، او‌ نگران است که سیاست بحث برانگیز در قبال پناهجویان، نشست سران کشورهای مشترک المنافع در رواندا را تحت شعاع قرار دهد.

چارلز قرار است در پایان این ماه در این نشست، نماینده مادرش ملکه الیزابت باشد.

یک منبع به روزنامه تایمز گفته است که چارلز از این سیاست «بیش از اندازه سرخورده» شده است.

به گزارش رویترز، سخنگوی چارلز نیز اینکه او نظرات شخصی خود را درباره این سیاست به صورت خصوصی ابراز کرده است را انکار نکرد.

این سخنگو گفت: «ما در مورد مکالمات خصوصی با شاهزاده اظهار نظر نمی‌کنیم بلکه بار دیگر تکرار می‌کنیم که او از نظر سیاسی بی طرف است و مسائل سیاسی به تصمیمات دولت بازمی‌گردد.»

بر اساس قانون نانوشته بریتانیا، اعضای خانواده سلطنتی باید از لحاظ سیاسی بی‌طرف بمانند. ملکه الیزابت نیز در طول هفت دهه سلطنت خود همواره از اظهار نظر عمومی خودداری کرده است.

اما شاهزاده چارلز، نظراتش را در مورد موضوعاتی که برایش مهم هستند بیان کرده است.

دولت بریتانیا در ماه آوریل اعلام کرد که با هدف مبارزه با شبکه‌های قاچاق انسان، قراردادی برای اعزام ده‌ها هزار پناهجو به رواندا بسته است.

دست‌کم ۳۰ پناهجو قرار است هفته آینده از بریتانیا اخراج شوند.

روز گذشته، به رغم تلاش حقوقی معترضان برای متوقف کردن این پرواز، دادگاه با انجام آن موافقت کرد.

به گزارش ر‌وزنامه گاردین، یک مأمور سابق پلیس ایران که در دادگاه مردمی آبان هم شهادت داده نیز قرار است در نخستین پرواز به رواندا باشد.

حمید صبی، عضو دادستانی دادگاه مردمی آبان، در نامه‌ای به پریتی پاتل، وزیر کشور بریتانیا نوشت که این افسر سابق پلیس ایران در سال ۱۳۹۸ از دستور تیراندازی به معترضان در ایران سرپیچی کرد.

بر اساس این نامه، این افسر پلیس در چهاردهم ماه مه با یک قایق کوچک وارد بریتانیا شد و هم‌اکنون در بازداشتگاه مهاجرتی «بروک هاوس» به سر می‌برد.

دولت بریتانیا متعهد شده است که تا پنج سال، شرایط زندگی، کار و تحصیل پناهجویان در خاک رواندا را تأمین کند. دولت بریتانیا، به پناهجویانی از سوریه، افغانستان، مصر، سودان و ایران اعلام‌ کرده که در فهرست اولین گروهی قرار‌ دارند که با نخستین پرواز از خاک بریتانیا به رواندا فرستاده می‌شوند.

در پی اعلام این خبر، شماری از پناهجویان دست به اعتصاب غذا زدند و اعلام کرد‌ند که تبعید به این کشور آفریقایی برایشان از مرگ هم بدتر است.

XS
SM
MD
LG