لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۶

دادگاه استیناف لندن درخواست‌ها برای توقف اخراج پناهجویان را رد کرد


برخی از معترضان به حکم اخراج پناهجویان به رواندا در بیرون دادگاه عالی بریتانیا؛ لندن، ١٣ ژوئن ٢٠٢٢
برخی از معترضان به حکم اخراج پناهجویان به رواندا در بیرون دادگاه عالی بریتانیا؛ لندن، ١٣ ژوئن ٢٠٢٢

یک دادگاه بریتانیایی روز دوشنبه درخواست‌ها برای توقف اخراج پناهجویان توسط دولت و انتقال آنها به رواندا را رد کرد.

حکم دادگاه استیناف لندن در حالی صادر شد که بنا بر استدلال مدافعان حقوق مهاجران و پناهجویان، این امر نقض حقوق بنیادین افرادی است که از جنگ و سرکوب فرار می‌کنند. آنها با ارائه درخواست تجدیدنظر خواهان لغو موقت پروازهای اخراج‌شدگان بودند که قرار است از روز سه‌شنبه آغاز شود.

یکی از وکلای پناهجویان در معرض اخراج استدلال کرده بود دولت با این اقدام پناهندگان را به کشوری می‌فرستد که خود قصد سفر به آنجا ندارند.

اما طبق اعلام یک سازمان خیریه بریتانیایی، تعداد پناهجویانی که قرار بود روز سه‌شنبه به رواندا فرستاده شوند از ٣١ به هشت نفر کاهش یافته است.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، در ماه آوریل اعلام کرد قصد دارد برخی از پناهجویان غیرقانونی را به رواندا بفرستد تا از آنجا درخواست پناهندگی خود را تقدیم کنند. در این راستا، لندن ١٢٠ میلیون پوند به صورت پیش‌پرداخت به رواندا داده و بقیه هزینه‌ها را نیز بر اساس تعداد افراد اخراج‌شده متقبل خواهد شد.

هدف از این طرح مایوس کردن پناهجویان از عبور با قایق از کانال مانش عنوان شده که در دو سال گذشته افزایش چشمگیری یافته است. اما گروه‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند این طرح غیرقانونی و غیرانسانی است و تنها سبب افزایش خطرات برای پناهجویان می‌شود.

XS
SM
MD
LG