لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۳

رسانه‌های اسرائیل: ایران و حزب‌الله از مواضعی در سوریه عقب‌نشینی کردند


آرشیو
آرشیو

رسانه‌های اسرائیلی می‌گویند نیروهای ایران و شبه‌نظامیان وابسته به آن، از جمله حزب‌الله لبنان، از برخی مواضع خود در سوریه عقب‌نشینی کرده‌اند.

رسانه‌های اسرائیلی روز پنجشنبه با انتشار این خبر به نقل از یک مقام عالی‌رتبه این کشور، عقب‌نشینی ایران و گروه‌های نیابتی‌اش را «نتیجه حملات ارتش اسرائیل» دانستند.

انتشار این خبر در حالی است که حدود دو هفته پیش، روزنامه الشرق‌الاوسط چاپ لندن در گزارشی گفته بود روسیه از شبه‌نظامیان ایرانی خواسته مواضع خود در غرب استان حماه و همچنین مرکز و غرب سوریه را تخلیه کنند.

الشرق‌الاوسط هدف روسیه از این امر را جلوگیری از هدف قرار گرفتن آنها از سوی اسرائیل و همچنین حفظ ثبات در این مناطق سوریه عنوان کرده بود.

حملات اخیر به فرودگاه‌های حلب و دمشق که به اسرائیل نسبت داده می‌شوند، به منظور جلوگیری از ارسال تسلیحات ایران به حزب‌الله و شبه‌نظامیان وابسته به خود در سوریه انجام گرفته شده است.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، دوشنبه گذشته از نقشه ١٠ تاسیسات مختلف در مرکز تحقیقات علمی سوریه پرده برداشت.

به گفته او، قاسم سلیمانی تاسیسات متعلق به مرکز تحقیقات علمی سوریه را به سایت‌های تولید موشک‌های نقطه‌زن میان‌برد و دوربرد تبدیل کرد تا آنها را در اختیار حزب‌الله و دیگر نیابتی‌های جمهوری اسلامی قرار دهد.

همچنین آویو کوخاوی، رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل، سال گذشته گفته بود حملات آشکار و پنهان اسرائیل علیه ایران و نیابتی‌هایش موجب کندشدن نفوذ ایران در سوریه شده اما هنوز درازی برای دستیابی به اهداف اسرائیل در سوریه پیش رو است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG