لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۷

نخست وزیر اسرائيل: نشانه‌های «دلگرم‌کننده» از توقف احیای برجام دیده می‌شود


یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل.
یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل.

یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل، روز یکشنبه و ساعاتی پیش از سفر به آلمان گفت کارزار اسرائیل برای متوقف‌کردن تلاش‌ها به‌منظور احیای برجام و برداشتن تحریم‌های ایران علائم اولیه موفقیت را نشان داده است.

او اما گفت: «هنوز راه درازی در پیش است، اما نشانه‌های دلگرم‌کننده‌ای وجود دارد.»

به نوشته جروزالم پست، لاپید گفت برای رسیدن به موضعی مشترک با آلمان در برابر جمهوری اسلامی ایران به برلین می‌رود.

اسرائیل بارها مخالفت خود را با احیای برجام اعلام کرده‌ است.

مذاکرات احیای برجام از جمله بر سر درخواست ایران برای پایان دادن به پرونده بررسی‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد ذرات کشف شده اورانیوم در چند سایت از پیش گزارش نشده، به بن‌بست رسیده است.

آژانس گفته است که از پایان دادن به تحقیقات تا پیش از دریافت پاسخی معتبر و قانع کننده از ایران درباره منشا اورانیوم پیدا شده در آن سایت‌ها خودداری می‌کند.

لاپید همچنین گفت که اسرائیل اجازه نمی‌دهد که سوریه محلی برای انتقال سلاح «به سازمان‌های تروریستی» و «استقرار پایگاه‌های ایرانی یا پایگاه‌های شبه‌نظامی در مرزهای شمالی» اسرائيل شود.

با وجود مخالفت اسرائيل با احیای برجام، دولت آمریکا، و متحدان اروپایی آن احیای این توافق را بهترین مسیر برای بازداشتن جمهوری اسلامی از دستیابی به سلاح هسته‌ای می‌دانند. پس از خروج آمریکا از برجام در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، تلاش‌ها برای احیای آن را آغاز کرد.

XS
SM
MD
LG