لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۳

روسیه از ایران خواست بعضی از مواضع خود در سوریه را تخلیه کند


تصویری از سه جنگنده اف-۳۵ نیروی هوایی اسرائیل بر فراز دریای مدیترانه. آرشیو

روسیه از شبه‌نظامیان ایرانی خواسته است مواضع خود در غرب استان حماه و همچنین مرکز و غرب سوریه را تخلیه کنند.

روزنامه الشرق‌الاوسط چاپ لندن روز جمعه با انتشار این خبر به نقل از منابعی در دولت سوریه افزود هدف روسیه از این امر، جلوگیری از هدف قرار گرفتن آنها از سوی اسرائیل و همچنین حفظ ثبات در این بخش از سوریه است.

سه فرمانده نظامی روسیه روز چهارشنبه در جریان دیدار با همتایان ایرانی‌شان در فرودگاه نظامی حماه به آنها گفته‌اند باید مقر نظامی ایران در نزدیکی هنگ ۴۹ متعلق به نیروهای دولت سوریه تخلیه شود.

محل استقرار هنگ ۴۹ به دلیل نصب موشک‌های دوربرد اس-۲۰۰ و دیگر تجهیزات نظامی روسیه یکی از مهم‌ترین مکان‌های نظامی در غرب حماه است.

در جریان این دیدار، فرماندهان روس از همتایان ایرانی‌شان خواسته‌اند پایگاه نظامی حمیدیه در جنوب استان طرطوس را نیز تخلیه کنند.

تغییر رویکرد اسرائیل

رویترز روز جمعه به نقل از منابع اطلاعاتی و دیپلماتیک گزارش داد اسرائیل در واکنش به استفاده فزاینده ایران از خطوط هوایی برای انتقال تسلیحات نظامی به سوریه، حملات به فرودگاه‌های این کشور را شدت بخشیده است.

یک فرمانده نیروهای مورد حمایت ایران در سوریه به رویترز گفته حمله چهارشنبه شب اسرائیل به فرودگاه حلب به منظور جلوگیری از فرود یک هواپیمای حامل تسلیحات نظامی از ایران انجام شد.

حمله به فرودگاه دمشق نیز که دومین از نوع خود در ماه ژوئن است، به منظور جلوگیری از فرود یک هواپیمای باری ایرانی صورت گرفت.

به گفته رام بن‌باراک، رئیس کمیته دفاع و روابط خارجی پارلمان اسرائیل، هدف اورشلیم از این حملات جلوگیری از ایجاد یک جبهه دیگر علیه کشورش در سوریه و تقویت ظرفیت‌های حزب‌الله در لبنان است.

یک منبع دیپلماتیک به رویترز گفته اسرائیل با تغییر در رویکردش، اکنون زیرساخت‌های مورد استفاده ایران برای ارسال تسلیحات به لبنان از جمله فرودگاه‌ها را هدف قرار می‌دهد.

یک منبع اطلاعاتی غربی این تغییر رویکرد اسرائیل را به استفاده فزاینده ایران از هواپیماهای مسافربری به جای راه‌های زمینی برای انتقال تسلیحات نظامی به دو فرودگاه عمده سوریه نسبت داده است.

یک نظامی مخالف بشار اسد نیز گفته است به دنبال حمله ماه ژوئن اسرائیل به باند فرودگاه دمشق که موجب تعطیلی دو هفته‌ای این فرودگاه شد، ایران به استفاده فزاینده از فرودگاه حلب روی آورد که در نتیجه آن، این فرودگاه نیز چهارشنبه شب هدف حمله اسرائیل قرار گرفت.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG