لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۷

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از سایت پرتاب موشک در ایران خبرساز شد


انتشار تصاویر ماهواره‌ای از سایت پرتاب موشک به فضا در ایران خبرساز شد
انتشار تصاویر ماهواره‌ای از سایت پرتاب موشک به فضا در ایران خبرساز شد

در حالی که دو روز پیش، رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران از کشته‌ شدن دو مهندس پاسدار عضو سازمان هوافضا خبر دادند، تصاویر ماهواره‌ای جدید از تلاش جمهوری اسلامی برای پرتاب موشک به فضا حکایت دارد.

روز یکشنبه رسانه های نزدیک به سپاه ابتدا از کشته شدن یکی از نیروهای یگان هوافضای این نهاد در شهرستان خمین خبر دادند و اعلام کردند که علی کمانی در حادثه تصادف خودرو کشته شده اما از واژه شهادت برای مرگ او استفاده کردند.

ساعاتی بعد نیز همین رسانه‌ها از کشته شدن محمد عبدوس از نیروهای هوافضای سپاه سمنان خبر دادند. برای او هم از عنوان شهید استفاده شده، اما به علت مرگ اشاره‌ای نکردند.

روز سه شنبه شرکت رصد واطلاعات «مکسار» با انتشار تصاویر ماهواره‌ای از ایران اعلام کرد جمهوری اسلامی ۲۴ خرداد تلاش کرده تا از «مرکز فضایی امام خمینی» در جنوب شرقی سمنان یک راکت به فضا پرتاب کند اما این پرتاب ناکام بوده ‌است.


مجموعه ای از تصاویر این شرکت ابتدا موشکی را بر روی یک ترابری نشان می‌دهد که برای بلند شدن و قرار دادن برج پرتاب آماده می‌شود. بعد از ظهر روز سه‌شنبه، تصویر بعدی موشک را نشان می‌دهد که ظاهراً روی برج است.

پایگاه فضایی امام خمینی در بیابان‌های اطراف شهر سمنان در مرکز ایران مهمترین منطقه تست و پرتاب موشک و راکت‌های فضاپرتاب در ایران است.


مقامات جمهوری اسلامی، از اظهارنظر درباره تلاش برای پرتاب موشک و ارتباط دو پاسدار کشته‌شده با این پرتاب خودداری کرده‌اند، اما تحلیل‌گران احتمال می‌دهند این حوادث از سوی مراکز عملیاتی سرویس‌های اطلاعاتی کشورهایی همچون اسرائیل انجام می‌شود تا تلاش‌های جمهوری اسلامی برای دستیابی به سلاح هسته‌ای و موشک‌های بالستیک را بی‌اثر کند.

هفته گذشته نیز، ایوب انتظاری که گفته شده دانشمند هوا فضا در یزد و دارای مدرک دکتری هوا فضا از دانشگاه صنعتی شریف بوده، به طرزی مشکوک و در پی مسمومیت کشته شد، اما دادگستری یزد، او را «کارمندی معمولی» خواند که در پی بیماری درگذشته است.

پیش از او نیز صیاد خدایی از فرماندهان سپاه در مقابل منزلش به ضرب گلوله کشته شد. اسرائیل اما کشتن او را گردن گرفت و اعلام کرد صیاد خدایی مامور ترور اتباع اسرائیل بوده ‌است.

خبرگزاری دولتی ایرنا اردیبهشت ماه اعلام کرده ‌بود، ایران تا پایان سال ۱۴۰۱ هفت ماهواره به فضا پرتاب خواهدکرد. یکی از مقامات وزارت دفاع جمهوری اسلامی هم گفته‌ بود ایران به زودی موشک‌های حاوی سوخت جامد جدید را آزمایش می‌کند.

جمهوری اسلامی طی یک دهه گذشته، چندین ماهواره با عمر کوتاه به مدار زمین فرستاده است اما در سالهای اخیر پنج پرتاب متوالی آنها ناموفق بوده‌است.

XS
SM
MD
LG