لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۳

هشدار بنت به ایران: دشمن اسرائیل بهای «سنگین و دردناک» خواهد پرداخت


آرشیو
آرشیو

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل، روز یکشنبه هشدار داد «بهایی که دشمن برای هرگونه اقدام علیه شهروندان ما خواهد پرداخت، سنگین و دردناک خواهد بود.»

آقای بنت افزود: «هرکس اسرائیلی‌‌ها را در خارج هدف قرار دهد، تاوان پس خواهد داد.»

به نوشته اسرائیل هیوم، هفته گذشته، دفتر مبارزه با تروریسم شورای امنیت ملی اسرائيل هشدار سفر به استانبول را به بالاترین سطح افزایش داد.

هشدار توصیه‌ای سطح ۴ سفر می‌گوید که اسرائیلی‌ها نباید به استانبول سفر کنند و اسرائیلی هایی که در حال حاضر آنجا هستند باید هر چه زودتر آن شهر را ترک کنند.

بنت در جلسه روز یکشنبه کابینه دولت اسرائیل گفت: «ما شاهد تلاش‌های ایران برای آسیب رساندن به اسرائیلی ها در خارج از کشور هستیم. تشکیلات دفاعی اسرائیل کوشش دارد تا حملات تروریستی را قبل از انجام آنها متوقف کند. ما به هدف قرار دادن کسانی که تروریست‌ها را می فرستند و کسانی که پشت سر آنها هستند، ادامه می‌دهیم.»

نخست وزیر اسرائيل تاکید کرد: «ما یک قانون جدید داریم، اگر شما [تروریست ها] بفرستید، تاوان پس خواهید داد.»

شبکه آی‌۲۴ نیز گزارش داده است که وزیر دفاع اسرائیل، بنی گانتز، از شهروندان اسرائیلی که از ترکیه بازدید می کنند خواست تا توصیه‌های این وزارتخانه را برای به حداقل رساندن خطر‌ها، دنبال کنند.

بنی گانتز گفته است که: «اسرائیل برای خنثی کردن تلاش‌های ایرانی‌ها برای انجام یک حمله تلاش می‌کند.»

او به جمهوری اسلامی ایران هشدار داد که اسرائیل آماده می‌شود تا «در برابر هرگونه تهدید علیه شهروندان اسرائیلی در همه جا، با قدرت پاسخ دهد.»

گانتز گفت که اسرائیل اطلاعاتی به دست آورده است که چندین گروه ایران به طور فعال برای «شکار اسرائیلی‌ها» از طریق شبکه‌های اجتماعی یا شناسایی آنها در مکان‌های گردشگری در استانبول برای کشتن یا ربودن آنها فعال هستند.

شبکه آی‌۲۴ می نویسد که اسرائیل تخمین می زند که در حال حاضر بیش از ۲ هزار اسرائیلی از استانبول بازدید می‌کنند که این امر این نگرانی را ایجاد می‌کند که نیروهای امنیتی ترکیه نتوانند یک حمله تروریستی را خنثی کنند.

در ایران، شماری از مقامات ارشد نظامی در حملاتی که به طور گسترده گمان می‌رود کار اسرائيل است، کشته شده‌اند. مقامات جمهوری اسلامی هر بار وعده داده‌‌اند که انتقام آن قتل‌ها را خواهند گرفت. از جمله این قتل‌ها، ترور حسن صیاد خدایی، از فرمانده‌هان سپاه پاسداران در تهران است. اسرائیل بر اساس یک قاعده کلی دست داشتن در این قتل‌ را تائید یا رد نکرده است.

XS
SM
MD
LG