لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۸

کشته شدن دو عضو هوا فضای سپاه و وزارت دفاع ایران در یک روز


از راست، محمد عبدوس و علی کمانی، دو عضو کشته شده یگان ویژه وزارت دفاع و سپاه
از راست، محمد عبدوس و علی کمانی، دو عضو کشته شده یگان ویژه وزارت دفاع و سپاه

خبرگزاری‌ها در ایران با اعلام خبر کشته شدن علی کمانی و محمد عبدوس، دو عضو یگان هوا فضای نهادهای نظامی کشور، اخبار مبهم و متناقضی درباره آن منتشر کرده‌اند.

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران، روز یک‌شنبه ۲۲ خرداد ساعتی پس از اعلام خبر کشته شدن علی کمانی، عضو یگان هوا فضای سپاه خمین در هنگام «مأموریت»، گزارش داد که محمد عبدوس، از کارکنان یگان هوا فضا در سمنان نیز «حین انجام مأموریت» کشته شد.

اما دوشنبه ۲۳ خرداد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در اطلاعیه‌ای محمد عبدوس را یکی از کارکنان این وزارتخانه نامید که «عصر یک‌شنبه» حین مأموریتی در «منطقه عمومی سمنان» کشته شده است.

جزئیات دقیقی از علت و محل کشته شدن این دو عضو یگان هوا فضای نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران گزارش نشده است، اما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای علت مرگ علی کمانی را «سانحه تصادف» اعلام کرده، در حالی که در اطلاعیه وزارت دفاع عباراتی چون «مجاهدت» و «جان‌فشانی» برای مرگ عبدوس به کار رفته است.

اعلام کشته شدن علی کمانی و محمد عبدوس در حین مأموریت در حالی است که در روزهای گذشته، ایوب انتظاری که گفته شده دانشمند هوا فضا در یزد و دارای مدرک دکتری هوا فضا از دانشگاه صنعتی شریف بوده، به طرزی مشکوک و در پی مسمومیت کشته شد، اما دادگستری یزد، او را «کارمندی معمولی» خواند که در پی بیماری درگذشته است.

پیش از آن نیز برخی رسانه‌ها از ترور یکی از فرماندهان نیروی قدس سپاه به نام علی اسماعیل‌زاده در کرج خبر دادند، اما خبرگزاری ایرنا با تکذیب «ترور»، اعلام کرد که این پاسدار در سانحه‌ای در منزل مسکونی خود جانش را از دست داده که علت وقوع آن حادثه در دست بررسی است.

در هفته نخست خرداد نیز حسن صیاد خدایی از فرماندهان ارشد نیروی قدس سپاه در مقابل خانه‌اش در تهران به ضرب گلوله کشته‌ شد. چند روز بعد مقامات اسرائیل به آمریکا اطلاع دادند که عوامل موساد صیاد خدایی را به دلیل نقش او در ترورهای برون‌مرزی و خطر برای نیروهای اسرائیلی از میان برداشته‌‌اند.

جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته کشته شدن چهره‌های درگیر در برنامه هسته‌ای خود را به اسرائیل نسبت داده است، اما اخیرا آنها را در حین «عملیات» و یا مرگ ناشی از «حادثه» یا «بیماری» اعلام می‌کند.

XS
SM
MD
LG