لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۳

سی‌ان‌ان: اقدامات اسرائيل در ایران عمدتا بدون هماهنگی با آمریکا است


تصویری از صحنه ترور «صیاد خدایی» عضو سپاه پاسداران، که عصر یکشنبه ١ خرداد ۱۴۰۱ در تهران مورد حمله قرار گرفت  
تصویری از صحنه ترور «صیاد خدایی» عضو سپاه پاسداران، که عصر یکشنبه ١ خرداد ۱۴۰۱ در تهران مورد حمله قرار گرفت  

در حالی که متحدان اصلی آمریکا در خاورمیانه، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، را برای ارائه «طرحی قابل اجرا برای محدود کردن ایران» زیر فشار گذاشته‌اند، سی‌ان‌ان گزارش می‌دهد که اسرائیل اقداماتی را به صورت یک جانبه آغاز کرده است و بسیاری از آنها را بدون اطلاع واشنگتن به انجام می‌رساند.

خبرگزاری «سی‌ان‌ان» چهارشنبه با انتشار گزارشی نوشت، این درخواست متحدان آمریکا در حالی مطرح می‌شود که امیدها برای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ برجام، کمرنگ شده است. جو بایدن نیز قرار است ماه آینده میلادی برای نخستین بار در مقام رئیس جمهوری آمریکا، به اسرائیل، و عربستان سعودی سفر کند.

سی‌ان‌ان به نقل از منابع آگاه می‌نویسد که خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع عربستان سعودی و برادر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، اوایل ماه جاری میلادی در سفری به واشنگتن به مقامات ارشد امنیت ملی بایدن گفت، خوشحال است که روابط آمریکا و عربستان به مسیر خود باز می‌گردد. این منابع اما گفتند که او همچنین از این که ایالات متحده هنوز استراتژی جامعی برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران، زرادخانه موشک‌های بالستیک، و حمایت ایران از گروه‌های شبه نظامی منطقه‌ای اعلام نکرده است، ابراز نگرانی کرد.

یک مقام ارشد دولت بایدن با اشاره به تصمیم اخیر ایران برای از برداشتن برخی از دوربین‌‌های نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی از تاسیسات هسته‌ای و موج عملیات مخفیانه و تهاجمی اسرائیل در داخل مرزهای ایران، گفت: «شرایط با ایران بسیار داغ شده است.»

یک سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا به سی‌ان‌ان گفت: «ما متعهد هستیم که از نزدیک با شرکای منطقه‌ای خود در مورد سیاست آمریکا در قبال ایران مشورت کنیم و به طور کلی، از گفت‌وگو میان کشورهای منطقه درباره مسائل امنیت و ثبات منطقه حمایت می‌کنیم.»

منابع آگاه می‌گویند که دولت بایدن بر ادامه فشار اقتصادی بر ایران تاکید دارد و در صورت شکست توافق، اجرای تحریم‌ها را تشدید خواهد کرد.

ایالات متحده همچنین در تدارک ائتلافی منطقه‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران است و از کشورهای خلیج فارس می خواهد تا تمام سیستم‌های دفاع هوایی و موشکی خود را در برابر حملات ایران، یکپارچه کنند. این سیاست مورد حمایت قانونگذاران آمریکایی از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه است؛ اما هنوز مورد حمایت همه کشورهای خلیج فارس واقع نشده است.

در همین حال، به نظر می‌رسد که اسرائیل به طور فزاینده‌ای تمایل دارد که کنترل امور را به دست خود بگیرد. چندین مقام فعلی و سابق آگاه به مسائل به سی‌ان‌ان گفتند که تشکیلات اطلاعاتی اسرائيل حملات مخفیانه و خرابکارانه خود را به اهداف و دانشمندان هسته‌ای ایران افزایش داده است و این حملات را تا حد زیادی بدون آن که واشنگتن را تا در جریان آنها قرار دهد، انجام می‌دهد.

همان طور که نیویورک تایمز برای اولین بار گزارش داد، یک مقام آمریکایی و یک منبع دیگر که در جریان این اطلاعات قرار دارند نیز در تماس با سی‌ان‌ان تایید کردند که اسرائیل پشت ترور اخیر صیاد خدایی، سرهنگ سپاه پاسداران، در تهران بوده است.

به نوشته سی‌ان‌ان، در دولت بایدن بر سر جدیت جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران اختلاف نظر وجود دارد. این شبکه می‌گوید برخی از مقامات فعلی و سابق آشنا به امور اطلاعاتی آمریکا معتقدند که هدف اصلی ایران از توسعه برنامه هسته‌ای، کاهش تحریم‌ها است و رهبران ایران به این راضی هستند که تهدید به توسعه بیشتر برنامه هسته‌ای را به عنوان یک اهرم فشار برای خود نگه دارند.

برخی دیگر اما معقتدند که ایران واقعا می‌خواهد سلاح هسته‌ای تولید کند، زیرا رهبران آن دیده‌اند که چگونه کره شمالی و روسیه، که هر دو سلاح هسته‌ای دارند، موفق شده‌اند از مداخله مستقیم غرب مانند تهاجم و تغییر رژیم، جلوگیری کنند.

جاناتان پانیکوف، از اندیشکده «شورای آتلانتیک» می‌گوید: «در حال حاضر به نظر نمی‌رسد که اسرائیل برای پایان دادن به برنامه توسعه سلاح‌های هسته‌ای ایران، یک طرح استراتژیک داشته باشد.»

به گفته او، اسرائيل امیدوار است که از طریق یک رشته اقدامات، به طور مداوم، پیشرفت ایران در این زمینه را به تأخیر بیندازد.

مقامات آمریکایی گفته‌اند هیچ‌گزینه‌ای را برای جلوگیری از رسیدن ایران به تسلیحات هسته‌ای حذف نمی‌کنند. اما آنها تاکید کرده‌اند که «تنها راه حل واقعی» در اینجا راه حل دیپلماتیک است.

XS
SM
MD
LG