لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۱

اسرائیل سه طرح ایران برای حمله به شهروندان خود در استانبول را خنثی کرد


پرچم‌های ترکیه و اسرائیل
پرچم‌های ترکیه و اسرائیل

یک مقام ارشد امنیتی اسرائیلی روز جمعه گفت موساد و همتایان محلی‌اش در روزهای اخیر موفق به خنثی کردن سه طرح ایران برای حمله به غیرنظامیان اسرائیلی در استانبول شده‌اند.

رسانه‌های ترکیه روز پنجشنبه از دستگیری ١٠ نفر به اتهام مشارکت در یک طرح جمهوری اسلامی برای حمله به اسرائیلی‌ها در ترکیه از جمله یک سفیر پیشین خبر داده بودند.

دولت اسرائیل در اوایل ماه جاری میلادی به شهروندانش هشدار داده بود اطلاعاتی در اختیار دارد که حاکی از طرح‌ریزی جمهوری اسلامی برای حمله به شهروندان این کشور در ترکیه به تلافی حملات منتسب به اسرائیل به اهداف و اشخاص نظامی در داخل خاک ایران است.

به گفته مقام ارشد اسرائیلی، دستگاه اطلاعاتی ترکیه با کمک موساد ١٠ نفر از اعضای یک گروه ایرانی را دستگیر کرده که قصد ترور یک سفیر پیشین اسرائیل در ترکیه و همسرش را داشتند. هنوز هویت این سفیر پیشین اسرائیل آشکار نشده است.

وی ضمن تشکر از مقامات ترکیه‌ای افزود موساد به کمک آنها دو توطئه دیگر جمهوری اسلامی علیه اسرائیلی‌ها در استانبول را در روزهای اخیر خنثی کرده و گردشگران اسرائیلی «در آخرین ثانیه ممکن» ترکیه را ترک کردند.

کانال ١٢ اسرائیل جمعه شب گزارش داد شهروندانی از ایران و ترکیه در میان دستگیرشدگان هستند.

ساعاتی پیش از انتشار این گزارش، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، ضمن «بی‌پایه» خواندن این ادعای اسرائیل، از آن به عنوان یک سناریوی از پیش طراحی‌شده با هدف تخریب روابط تهران و آنکارا یاد کرده بود.

مقام ارشد اسرائیلی در بخش دیگری از سخنانش گفت: «ما در مسیر درست قرار داریم و این ممکن است آغاز پایان باشد اما هنوز به پایان نرسیده است. ما هنوز کل تهدید را حذف نکرده‌ایم.» به گفته وی، «تروریست‌های ایرانی هنوز در ترکیه آزاد هستند. بیش از یک هسته [تروریستی] وجود دارد.»

یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل، در دیداری که روز پنجشنبه با همتای ترک خود مولود چاووش‌اوغلو در آنکارا داشت، جمهوری اسلامی را متهم به نقض حاکمیت ترکیه کرد.

وزیر خارجه ترکیه نیز تاکید کرد آنکارا اجازه نمی‌دهد حملات تروریستی علیه اسرائیلی‌ها در خاک ترکیه انجام شود و «پیام‌های لازم قبلا داده شده است.»

XS
SM
MD
LG