لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۴

بیانیه مشترک ایران و آژانس: بازرسان می‌توانند حافظه آسیب‌دیده تجهیزات ضبط اطلاعات را «جایگزین» کنند


رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (آرشیو)
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (آرشیو)

در پی سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به تهران و دیدار او با محمد اسلامی، ‌معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، دو طرف بیانیه مشترکی را منتشر کردند.

در این بیانیه مشترک که صبح شنبه ۲۱ شهریور منتشر شد، طرفین با اشاره به «روح همکاری و اعتماد متقابل و تداوم آن»، بر ضرورت رسیدگی به مسائل مرتبط در فضایی سازنده و فقط «به روش فنی» تأکید کردند.

در این بیانیه آمده است که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه دارند تجهزات مشخص‌شده را سرویس فنی کنند و حافظه آسیب‌دیده آن تجهیزات را، که با مهروموم آژانس و سازمان انرژی اتمی ایران «در جمهوری اسلامی ایران نگهداری خواهد شد»، جایگزین کنند.

بنا بر این بیانیه، دو طرف همچنین با اعلام تصمیم خود برای «حفظ تعاملات و جلسات‌ متقابل در سطوح مربوطه»، از برنامه دیدار رافائل گروسی و محمد اسلامی در حاشیه کنفرانس عمومی آینده آژانس و نیز سفر گروسی به تهران در آینده نزدیک برای برگزاری «مذاکرات سطح بالا»‌ با هدف «تقویت همکاری میان ایران و آژانس» در زمینه‌های گوناگون و گفت‌و‌گو پیرامون «مسائل جاری مورد علاقه طرفین» خبر دادند.

این بیانیه می‌افزاید، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه دارند تجهزات مشخص‌شده را سرویس فنی کنند و حافظه آسیب‌دیده آن تجهیزات را، که با مهروموم «آژانس» و «سازمان انرژی اتمی ایران» در جمهوری اسلامی ایران نگهداری خواهد شد، جایگزین کنند.

واکنش‌ها به بیانیه مشترک ایران و آژانس

ساعاتی پس از انتشار این بیانیه مشترک انریکه مورا، قائم‌ مقام دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، در توییتر نوشت: «‌این گامی مثبت به سوی اطمینان یافتن از تداوم آگاهی از برنامه هسته‌ای ایران است. این به دیپلماسی فضا می‌دهد. من قدردان این تلاش‌ها هستم.»

آقای مورا هدف اتحادیه اروپا را «اجرای کامل برجام توسط همه» دانست و بر اهمیت بسیار بالای «ازسرگیری مذاکرات وین در اسرع وقت» تاکید کرد.

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، یکشنبه ٢١ شهریور در جلسه هفتگی کابینه دولتش در اورشلیم، بار دیگر مخالفت خود را به هرگونه توافق در زمینه برنامه اتمی با جمهوری اسلامی به ویژه توافقی بدون ضرب الاجل ابراز داشت.

حساب توییتری رسمی نخست‌وزیری اسرائیل با انتشار رشته توییتی از سخنان آقای بنت، به نقل از وی نوشت: «من قدرت‌های جهان را فرا می‌خوانم: در دام ظاهرسازی‌های ایران که منجر به اعطای امتیازات بیشتر می‌شود، نیافتید. شما نباید از اصرار بر بازرسی سایت‌ها کوتاه بیایید و مهم‌تر از همه‌چیز، مهمترین پیام این است که باید محدودیت زمانی وجود داشته باشد.»

میخاییل اولیانوف، نماینده دائمی روسیه در سازمان بین المللی انرژی اتمی، نیز با انتشار توییتی، «موفق» بودن سفر رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران، را تبریک گفت.

وی همچنین در پاسخ به توییت انریکه مورا، قائم‌ مقام دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، نوشت: «مایه خوشحالی است که می‌بینم روسیه و اتحادیه اروپا درباره این نکات هم‌عقیده هستند. ما از نتایج سفر آقای گروسی به تهران استقبال می‌کنیم. ما [همگان را به] ازسرگیری سریع مذاکرات وین و بازگشت به برجام فرا می‌خوانیم. امیدوارم آقای مورا و دیگر همکاران را به زودی دور میز مذاکره ببینم.»

XS
SM
MD
LG