لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۱

بنی گانتز می‌گوید اسرائيل می‌تواند با یک توافق هسته‌ای جدید با ایران کنار بیاید


بنی گانتز - آرشیو
بنی گانتز - آرشیو

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید که او آماده پذیرش سناریویی است که در آن آمریکا برای یک توافق جدید هسته‌ای با ایران، مذاکره کرده است، اظهاراتی که به نوشته نشریه «تایمز اسرائیل» سخنانی نادر از یک مقام ارشد اسرائيلی است که چنین توافقی را رد نمی‌کند.

به نوشته تایمز اسرائیل، گانتز در مصاحبه‌ای با نشریه «فورن پالیسی» که روز سه شنبه منتشر شد، گفته است که او رویکرد فعلی آمریکا برای آن که برنامه هسته‌ای ایران را «به درون یک جعبه برگرداند» می‌پذیرد.

پیشتر مقامات نظامی اسرائيل که در دولت حضور ندارند، اشاره کرده بودند که تا حدی می‌توانند توافق هسته‌ای برجام و یا یک توافق هسته‌ای با ایران را که بر سر آن مذاکره شده باشد، تحمل کنند، اما چنین موضعی به طور علنی از سوی مقامات اسرائیلی بیان نشده بود.

تایمز اسرائيل می‌گوید که به نظر می‌رسد گانتز، عالی‌رتبه‌ترین مقام کابینه اسرائيل است که این مسئله را علنی بیان می‌کند.

تایمز اسرائيل می‌نویسد که هرچند یک سخنگوی وزیر دفاع اسرائيل بعدا روشن کرد که گانتز از بازگشت آمریکا به برجام حمایت نمی‌کند، ولی می‌گوید که اسرائيل از یک توافق جامع‌تر، طولانی‌تر، و قوی‌تر هسته‌ای حمایت می‌کند.

بنی گانتز همچنین گفته است که در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای با ایران باید برای یک گزینه دیگر - شامل فشارهای چشمگیر سیاسی، دیپلماتیک، و اقتصادی و نیز احتمال جدی تهدید نظامی - در خصوص پرونده هسته‌ای ایران است.

XS
SM
MD
LG