لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۸

آلمان، بریتانیا و فرانسه از «نقض جدی» تعهدات هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کردند


تأسیسات هسته‌ای نطنز - natanz nuclear facility
تأسیسات هسته‌ای نطنز - natanz nuclear facility

سه قدرت عمده اروپایی نسبت به افزایش غنی‌سازی اورانیوم در ایران و تولید اورانیوم فلزی ابراز نگرانی کردند و تولید اورانیوم غنی شده در نزدیکی غنای تسلیحاتی را نقض جدی تعهدات تهران در برجام توصیف کردند.

در حالیکه دولت‌های غربی، خواهان بازگشت جمهوری اسلامی به مذاکرات احیای برجام را هستند، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داد که ایران غنی‌سازی اورانیوم در سطح نزدیک به غنای مورد نیاز برای تولید تسلیحات اتمی را افزایش داده است.

سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه، روز پنجشنبه ۲۸ مرداد (۱۹ اوت) در بیانیه مشترکی، گزارش‌های آژانس که برای نخستین بار، تولید اورانیوم فلزی با خلوص تا ۲۰٪، و افزایش غنی‌سازی اورانیوم با خلوص تا ۶۰٪ را تائید می‌کند، نگران‌کننده دانستند.

وزرای خارجه سه قدرت اروپایی در بیانیه‌‌ای که آلمان منتشر کرد، از حکومت ایران خواستند به اقداماتی که نقض توافق هسته‌ای برجام است، خاتمه دهد.

براساس این بیانیه، سه کشور اروپایی از حکومت ایران خواستند هر چه زودتر به مذاکرات احیای برجام در وین مراجعت کند با این هدف که مذاکرات را به نتیجه موفقیت‌آمیز سریع برساند.

به گزارش رویترز، پیشتر سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت ایران هیچ توجیه معتبر غیرنظامی برای این اقدامات ندارد و در عوض، به دانش و مهارت‌های نظامی دست پیدا می‌کند.

اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی به اعضای این نهاد اعلام کرد که ایران کار غنی‌سازی اورانیوم تا نزدیکی سطح غنای تسلیحاتی را سرعت بیشتری بخشیده است.

این گزارش که روز سه‌شنبه ۲۶ مرداد منتشر شد می‌گوید ایران از ماه آوریل درصد غنی‌سازی اورانیوم را از ۲۰ درصد به ۶۰ درصد افزایش داد. طبق گزارش آژانس، ایران در ماه مه، یک آبشار از سانتریفیوژهای پیشرفته برقرار کرد و در بخش روی زمین تاسیسات نطنز غنی‌سازی ۶۰ درصدی انجام داده بود. گزارش اخیر می‌گوید ایران یک آبشار دیگر برای این منظور، اضافه کرده است.

این تازه ترین اقدام ایران در نقض بیشتر توافق هسته‌ای برجام است که برنامه هسته‌ای ایران را در ازای کاهش تحریم‌ها، محدود می‌کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اوایل بهار امسال گزارش داده بود که در واکنش به انفجاری که با قطع برق، به کارگاه غنی‌سازی اورانیوم خسارت وارد ساخت، ایران غنی‌سازی اورانیوم را از ۲۰درصد به ۶۰درصد افزایش داد. حکومت ایران این انفجار را به اسرائیل نسبت داد.

آژانس همچنین گزارش داد که ایران در کار روی اورانیوم فلزی، پیشرفت کرده است، در حالیکه قدرت‌های غربی که تاکید دارند اورانیوم فلزی کاربرد غیرنظامی معتبری برای ایران ندارد.

تولید تسلیحات اتمی به اورانیوم غنی‌شده با غنای ۹۰ درصد نیاز دارد و اورانیوم فلزی در ساخت بمب هسته‌ای نیز به کار می‌رود.

جمهوری اسلامی ایران در توافق برجام سال ۲۰۱۵، متعهد شده بود غنی‌سازی اورانیوم را از ۳.۶۷٪ بیشتر نکند.

XS
SM
MD
LG