لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۳

آژانس: ایران به غنی‌سازی اورانیوم در سطح نزدیک به غنای تسلیحاتی شتاب داده است


پرچم جمهوری اسلامی ایران در مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین
پرچم جمهوری اسلامی ایران در مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین

خبرگزاری رویترز که می‌گوید به نسخه‌ای از گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی به اعضای این نهاد دسترسی یافته است، در گزارشی اعلام کرد طبق اعلام آژانس، ایران کار غنی‌سازی اورانیوم تا نزدیکی سطح غنای تسلیحاتی را سرعت بیشتری بخشیده است.

این گزارش که روز سه‌شنبه ۲۶ مرداد منتشر شد می‌گوید ایران از ماه آوریل درصد غنی‌سازی اورانیوم را از ۲۰ درصد به ۶۰ درصد افزایش داد. طبق گزارش آژانس، ایران در ماه مه، یک آبشار از سانتریفیوژهای پیشرفته برقرار کرد و در بخش روی زمین تاسیسات نطنز غنی‌سازی ۶۰ درصدی انجام داده بود. گزارش اخیر می‌گوید ایران یک آبشار دیگر برای این منظور، اضافه کرده است.

این تازه ترین اقدام ایران در نقض بیشتر توافق هسته‌ای برجام است که برنامه هسته‌ای ایران را در ازای کاهش تحریم‌ها، محدود می‌کند.

رویترز می‌گوید متعاقب گزارش این خبرگزاری، ایران اعلام کرد برنامه هسته‌ایش صلح‌آمیز است و تمامی فعالیت‌هایش را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داده است. رسانه‌ دولتی ایران گزارش داد تمامی این گام‌ها بازگشت پذیر است و در صورتی که آمریکا به توافق بازگشته و تحریم‌ها را لغو کند، این کار امکان‌پذیر است.

آمریکا و کشورهای دیگر بارها از مقامات جمهوری اسلامی خواسته‌‌اند روند نقض تعهدات هسته‌ای را متوقف کنند و به تعهدات ایران تحت برجام بازگردند.

پیشتر رویترز همچنین گزارش داده بود که آژانس تایید کرده است که ایران ۲۵۷ گرم اورانیوم غنی‌سازی شده تا سقف ۲۰ درصدی را به کار گرفته تا ۲۰۰ گرم اورانیوم فلزی تا سقف ۲۰ درصد غنی شده را تولید کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا متعاقب آن گفته بود ایران هیچ نیاز معتبری به تولید اورانیوم فلزی ندارد. او افزود این گونه فعالیت‌ها هیچ اهرم فشاری به ایران نمی‌دهد و فقط انزوای بیشتر ایران را به همراه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG