لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۱

هنیه می‌گوید هر طرحی برای «غزه پس از جنگ» بدون حضور حماس محکوم به شکست است


اسماعیل هنیه، رهبر حماس مستقر در قطر، اعلام کرد که هر طرحی برای «غزه پس از جنگ» که حماس را نادیده بگیرد، از سوی این گروه رد خواهد شد.

او اسرائیل را مقصر بن‌بست فعلی در مذاکرات برای آتش‌بس و آزادسازی گروگان‌ها دانست و مدعی شد که درخواست اسرائیل برای اصلاح پیشنهاد حماس، مذاکرات را به بن‌بست کشانده است.

اوایل این ماه، حماس ادعا کرد که با توافق آتش‌بس با اسرائیل موافقت کرده است، اما بعداً مشخص شد که پیشنهاد میانجی‌گران مصری و قطری شامل مواردی بود که با شرایط اسرائیل تفاوت اساسی داشت.

اسرائیل به سرعت این پیشنهاد را به دلیل عدم تأمین «خواسته‌های اساسی» خود رد، اما با اعزام یک هیئت کاری به مذاکرات غیرمستقیم در قاهره موافقت کرد.

چند روز بعد، حماس اعلام کرد که مذاکرات پایان یافته است، زیرا اسرائیل پیشنهاد میانجی‌گران را رد و به آن اعتراض کرده است.

هنیه تأکید کرد که حماس به شرایط پیشنهادی خود پایبند است و هیچ گونه سازشی را نخواهد پذیرفت.

او همچنین خواستار آن شد که توافق آتش‌بس به جنگ در نوار غزه پایان دهد، در حالی که اسرائیل تأکید کرده است تا زمانی که به اهدافش که شامل از بین بردن توانایی‌های نظامی و حکومتی حماس است، نرسیده است، با این موضوع موافقت نخواهد کرد.

ارتش اسرائیل هفته گذشته، عملیات‌ نظامی خود را در رفح تشدید کرد و به مردم دستور داد بخش‌هایی از شهر را تخلیه کنند.

اسرائیل می‌گوید که در حال انجام یک عملیات محدود برای از بین بردن زیرساختهای شبه‌نظامیان حماس در امتداد مرز غزه با مصر است.

ایالات متحده، سازمان ملل و کشورهای دیگر از اسرائیل خواسته‌اند از حمله تمام‌عیار به رفح خودداری کند و از وقوع یک فاجعه انسانی در این منطقه جلوگیری کند اما رهبران اسرائیل می گویند رفح آخرین پایگاه گروه شبه نظامی حماس است و برای دستیابی به هدف از بین بردن حماس به عنوان یک تهدید در غزه، حمله به رفح لازم است.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه گفت: عملیات نظامی بزرگ اسرائیل در رفح جان غیرنظامیان بسیاری را «بدون یک دستاورد استراتژیک مشخص» در معرض خطر قرار می‌دهد.

او در عین حال با بیان اینکه «به اعتقاد ما آنچه در غزه اتفاق می‌افتد نسل‌کشی نیست» افزود: «جهان باید از حماس بخواهد که به میز مذاکره بازگشته و توافق را بپذیرد ضمن اینکه ایالات متحده همچنان با اسرائیل برای شکست حماس همکاری می‌کند.»

عملیات نظامی جاری اسرائيل در غزه در واکنش به حمله تروریستی حماس به جنوب اسرائيل در ۱۵ مهر سال گذشته آغاز شد.

در این حمله دست‌کم ۱۲۰۰ تن کشته و بیش از ۲۵۰ تن دیگر گروگان گرفته شدند.

در جریان مذاکرات با میانجی‌گری ایالات متحده، قطر، و مصر در پاییز سال گذشته، بیش از ۱۰۰ گروگان ربوده‌شده در قبال آزادی شماری از زندانیان فلسطینی آزاد شدند. اما هنوز ١٣٣ گروگان اسرائیلی در دست حماس هستند و اسرائیل معتقد است دست‌کم ۲۰ تن از آنها جان خود را از دست داده‌اند.

ایالات متحده، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG