لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۸

سومین جلسه دادگاه حبیب اسیود؛ رئیس پیشین «حرکةالنضال» به ارتباط با نتانیاهو و سرویس اطلاعاتی عربستان متهم شد


حبیب فرج‌الله چعب، معروف به حبیب اسیود
حبیب فرج‌الله چعب، معروف به حبیب اسیود

سومین جلسه دادگاه حبیب فرج‌الله چعب معروف به حبیب اسیود، رئیس پیشین گروه «حرکةالنضال»، روز چهارشنبه ۱۳ بهمن در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شد.

حبیب اسیود ۴۸ ساله که تابعیت سوئد را دارد، مهرماه سال ۱۳۹۹ در جریان سفری به ترکیه توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ربوده و به ایران منتقل شد.

بر اساس اعلام خبرگزاری‌های ایران، در سومین جلسه دادگاه آقای اسیود نماینده دادستان ادعا کرد که اعضای گروه حرکة‌النضال در پوشش حج به عربستان می‌رفتند و سرویس اطلاعاتی این کشور «نقشه‌هایی» را برای اجرا به آنها «دیکته» می‌کرد.

استناد امین وزیری، نماینده دادستان، برای ارتباط آقای اسیود با عربستان، تصاویری منتسب به دیدارهای مقامات عربستان سعودی با افرادی دیگر بود که در جلسه دادگاه به نمایش درآمد.

بنا بر گزارش‌های رسانه‌های ایران حبیب اسیود در میان عکس‌هایی که در جلسه دادگاه به عنوان مدرک به نمایش درآمد، نبود.

نماینده دادستان همچنین مدعی شد که حبیب اسیود و بنیامین نتانیاهو «با هم ارتباط داشتند.»

وزیری در شرح این اتهام نیز به ارتباط یک فرد یهودی تبعه تونس در اروپا با گروه حرکةالنضال استناد کرد و گفت «تمام ملاقات‌های» این گروه با «سرویس اطلاعاتی موساد توسط این فرد انجام می‌شده است.»

در جلسه پیشین، نماینده دادستان حبیب اسیود را به «افساد فی‌الارض» از طریق «سازمان‌دهی حمله مرگبار به رژه نیروهای مسلح در اهواز» و «تخریب اموال عمومی» متهم کرد.

بر اساس قانون مجازات اسلامی اتهام «افساد فی‌الارض» می‌تواند به صدور و اجرای حکم اعدام منجر شود.

حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز که شهریور سال ۹۷ صورت گرفت، ۲۵ کشته بر جای گذاشت و گروه موسوم به حکومت اسلامی (داعش) مسئولیت آن را بر عهده گرفت.

طراحی و اجرای «عملیات تروریستی» از طریق «دست داشتن در چند فقره بمب‌گذاری» از جمله بمب‌گذاری‌های سال ۱۳۸۴ در فرمانداری اهواز و سازمان برنامه و بودجه و «تلاش برای تخریب» لوله انتقال نفت آبادان از دیگر اتهام‌های مطرح‌شده در این پرونده است.

تلویزیون حکومتی ایران تاکنون دست‌کم سه برنامه در رابطه با این فعال مخالف جمهوری اسلامی پخش کرده است.

حبیب اسیود در این برنامه‌ها اعترافاتی کرد که معمولا تحت فشار بازجوها و ماموران امنیتی از متهمان گرفته می‌شود؛ اعترافاتی اجباری که پیشتر هم از بسیاری از زندانیان سیاسی گرفته شده و از صداوسیمای جمهوری اسلامی پخش شده است.

ربودن فعالان خارج از کشور و انتقال آنها به ایران از اقدامات جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر است. روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز»، مهرماه سال ۹۸ با برنامه‌ریزی نهادهای امنیتی از فرانسه به عراق کشانده شد و پس از ربوده‌شدن توسط ماموران جمهوری اسلامی به ایران انتقاد داده شد و پس از مدتی اعدام شد.

جمشید شارمهد، مسئول گروه «تندر» از گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی، نیز یکی دیگر از افرادی است که توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی از دبی ربوده و به ایران منتقل شد. او پس از گذشت یک سال و نیم هنوز در وضعیتی نامعلوم در زندان به سر می‌برد.

XS
SM
MD
LG