لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۴

ابلاغ کیفرخواست «حبیب اسیود»؛ او سال گذشته از ترکیه ربوده و به ایران منتقل شده بود


حبیب فرج‌الله چعب، معروف به حبیب اسیود
حبیب فرج‌الله چعب، معروف به حبیب اسیود

بنا بر اخبار منتشر شده از سوی برخی رسانه‌های ایران کیفرخواست حبیب فرج‌الله چعب، معروف به حبیب اسیود، که مهر ماه سال ۱۳۹۹ از خاک ترکیه ربوده و به ایران منتقل شده بود، ابلاغ شد.

خبرگزاری ایرنا به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد،‌ روز یکشنبه ۳۰ آبان ماه کیفرخواست حبیب فرج‌الله چعب توسط دادسرای عمومی و انقلاب تهران به وی ابلاغ شده است.

بنا بر این گزارش، در این کیفرخواست اتهام آقای چعب، اداره گروه «حرکه النضال العربی لتحریر الاحواز» و طراحی و اجرای «عملیات‌های بمب‌گذاری و تروریستی متعدد» در استان خوزستان و تخریب اموال عمومی به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران اعلام شده است .

خبرگزاری ایرنا افزوده است،‌ در جریان جلسه ابلاغ این کیفرخواست به این زندانی سیاسی تاکید شده است که وکیل او باید در دادگاه حضور داشته باشد.

مقامات جمهوری اسلامی ایران پیشتر این زندانی سیاسی را رئیس گروه «الاحوازیه» و «طراح عملیات» مرگبار در رژه نظامی سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق که ۳۱ شهریور ۹۷ در اهواز برگزار شد معرفی کرده بودند. ایران می‌گوید در حمله به این رژه تعدادی از حاضران، از جمله چند نیروی سپاه پاسداران، کشته شدند.

پیشتر صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود شبکه تلویزیونی مستند، وابسته به تلویزیون دولتی ایران، فیلمی حاوی اعترافات حبیب فرج‌الله چعب، معروف به حبیب اسیود را منتشر کرده است.

در بخشی از فیلم «صلح فقط برای من» که تلویزیون دولتی ایران پخش کرد حبیب اسیود می‌گوید دولت‌های اروپایی از جمله دانمارک و سوئد از «فعالیت های نظامی او» به عنوان «یک تجزیه طلب» که علیه جمهوری اسلامی فعالیت کرده آگاه بوده‌اند.

تلویزیون دولتی ایران در چهار دهه گذشته بارها اعترافات مخالفان و منتقدان جمهوری اسلامی را پخش کرده است. اعتراف کنندگان، پس از آزادی در موارد مختلفی فاش کرده‌اند که اعترافات‌ آنها تحت شکنجه گرفته شده است.

* این مطلب تصحیح و به روز‌رسانی شده است

XS
SM
MD
LG