لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۷

دختر جمشید شارمهد در گفتگو با صدای آمریکا:‌ با گذشت ۱۰ ماه از ربوده شدن پدرم از محل بازداشت او بی اطلاعیم


جمشید شارمهد شهروند دو تابعیتی ایرانی-آلمانی زندانی در ایران
جمشید شارمهد شهروند دو تابعیتی ایرانی-آلمانی زندانی در ایران

دختر جمشید شارمهد، شهروند دو تابعیتی ایرانی-آلمانی زندانی در ایران می‌گوید، با گذشت دست کم ده ماه از ربوده شدن پدرش کماکان از محل بازداشت او اطلاعی در دست نیست و تا به امروز خانواده نتوانسته‌اند به پرونده دسترسی داشته باشند.

غزاله شارمهد، دختر جمشید شارمهد، در گفت‌و‌گو اختصاصی خود با صدای آمریکا در رابطه با وضعیت پرونده پدرش گفت، به وکیل انتخابی خانواده اجازه دسترسی به پرونده داده نشده و «شاه‌محمدی دادستان پرونده»، وکیلی را به این زندانی دو تابعیتی معرفی کرده و گفته است «همین آدم فقط می‌تواند دسترسی به پرونده داشته باشد».

وی در ادامه افزود، فردی به نام «دردی‌زاده»، ‌که خود را وکیل دادگستری معرفی کرده، در تماسی با خانواده گفته است که در قبال «۲۵۰ هزار دلار» می‌تواند وکالت پرونده را قبول کند، مبلغی که غزاله شارمهد می‌گوید خانواده توان پرداخت آن را ندارد.

با این حال خانم شارمهد که می‌گوید این وکیل دادگستری ادعا می‌کند به پرونده پدرش دسترسی دارد به صدای آمریکا گفت: «امیدی نداریم همچین آدمی بخواهد از پدرم دفاع کند، برای ما مهم است که وکیل واقعی یعنی وکیلی که با جمهوری اسلامی کاری ندارد و ‌وکیلی که مستقل است را بگذارند به پرونده راه داشته باشد.»

دختر این زندانی دو تابعیتی در ادامه با اشاره به اینکه دست‌کم یک ماه از آخرین تماس جمشید شارمهد با خانواده می‌گذرد، گفت: «ما هنوز نمی‌دانیم حتی پدرم را کجا نگهداشتند، هر بار باهاشون صحبت می‌کنیم می‌گویند که در اوین نیستند... اگر هم سالم یا مریض باشند ما خبر نداریم چون هیچ‌ کسی به او دسترسی ندارد، نه کنسولگری، نه وکیل و نه کسی می‌تواند ایشان را ببیند.»

وی پیشتر به صدای آمریکا گفته بود، مقامات جمهوری اسلامی در تماسی که سفارت آلمان در تهران با آنها داشته است، اعلام کرده‌اند که در حال حاضر اجازه ملاقات داده نمی‌شود و وکیل تعیینی خانواده نیز با وجود مراجعه به دادستانی تهران و زندان اوین هنوز نتوانسته است با این زندانی دو تابعیتی دیداری داشته باشد.

غزاله شارمهد می‌گوید، پدرش در یکی از تماس‌های تلفنی خود به خانواده گفته است، به او گفته شده بحث «مبادله زندانیان» است و «اعتراف کن که ما بتوانیم کاری برات بکنیم»؛ خانم شارمهد که می‌گوید احتمالا بازجوهای پرونده این حرف‌ها را زده باشند به صدای آمریکا گفت:‌« من فکر نکنم این چیزها واقعی باشد و کسی بخواهد آنجا به پدر من کمک کند.»

دختر این زندانی دو تابعیتی ایرانی - آلمانی که می‌گوید مقامات جمهوری اسلامی پدر او را ربوده‌اند، در ادامه گفت، درخواست اول خانواده این است که به وکیل مدافع آقای شارمهد اجازه دسترسی به پرونده داده شود، بگذارند وکیل او را ملاقات کند و اجازه دهند این زندانی دو تابعتی باخانواده تماس تلفنی داشته باشد، چرا که الان یک ماه می‌شود که خانواده هیچ خبری از آقای شارمهد ندارد. غزاله شارمهد به بخش فارسی صدای آمریکا می گوید خانواده او از مقامات ایران می‌خواهند تا پدرش را آزاد کند تا بتواند نزد آنها بازگردد و مقامات ایران «از همان اولش هم نباید می‌دزدیدنش.»

پیش از این صدای آمریکا در گزارشی به نقل از آسوشیتدپرس اعلام کرده بود که آقای شارمهد که یک شهروند آلمان است و در ایالات متحده زندگی می کرده است، عضو یک گروه اپوزیسیون ایرانی در تبعید مستقر در کالیفرنیا است.

در حال حاضر به غیر از جمشید شارمهد، چندین شهروند آمریکایی و غیرآمریکایی - از جمله نازنین زاغری، سیامک و باقر نمازی، ارس امیری، کامران قادری، ‌مسعود مصاحب، ناهید تقوی و انوشه آشوری - در ایران زندانی، یا در حصر خانگی، و یا ممنوع الخروج هستند.

جمهوری اسلامی ایران در چند سال اخیر بازداشت شهروندان خارجی و دو تابعیتی را تشدید کرده است. وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG