لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۱

نماینده دادستان در دادگاه حبیب اسیود: عملیات «تروریستی» خوزستان در اروپا و با «حمایت مالی عربستان» طراحی شد


جلسه نخست دادگاه حبیب اسیود
جلسه نخست دادگاه حبیب اسیود

نخستین جلسه دادگاه حبیب اسیود، رهبر پیشین «حرکت النضال» که آبان ۹۹ از خاک ترکیه ربوده و به ایران انتقال یافته بود، روز سه‌شنبه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شد.

حبیب فرج‌الله چعب، معروف به حبیب اسیود شهروند ایرانی-سوئدی، به «طراحی اقدامات تروریستی، جدایی‌طلبانه و تلاش برای تغییر مذهب» متهم شده است.

«حمله به رژه اهواز در سال ۹۷»، «بمب‌گذاری در اداره مسکن و شهرسازی اهواز، عملیات بمب‌گذاری سازمان برنامه و بودجه اهواز، بمب‌گذاری در اداره محیط زیست، بمب‌گذاری انتقال خط لوله‌های نفت، بمب‌گذاری در محور انتقال نفت آبادان به اهواز و ماهشهر، بمب‌گذاری در فرمانداری دزفول و آبادان، بمب‌گذاری در بانک سامان اهواز و برنامه‌ریزی برای بمب‌گذاری در دادگستری اهواز» از دیگر اتهامات تفهیم شده به او در کیفرخواست است.

نماینده دادستان در نخستین جلسه محاکمه آقای اسیود گفت طراحی این عملیات در کشورهای سوئد، دانمارک، و هلند با همکاری‌های مالی عربستان سعودی انجام شده است.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پیش از این فیلم‌هایی به عنوان «اعترافات» این زندانی سیاسی منتشر کرده که در آن حبیب اسیود می‌گوید دولت‌های اروپایی از جمله دانمارک و سوئد از «فعالیت های نظامی او» به عنوان «یک تجزیه‌طلب» که علیه جمهوری اسلامی فعالیت کرده آگاه بوده‌اند و «ارتباط مستقیم با آمریکا دارند.»

تلویزیون دولتی ایران در چهار دهه گذشته بارها اعترافات مخالفان و منتقدان جمهوری اسلامی را پخش کرده است. اعتراف‌کنندگان، پس از آزادی در موارد مختلفی فاش کرده‌اند که اعترافات‌ آنها تحت شکنجه گرفته شده است.

آبان سال ۹۹ حبیب اسیود که برای ملاقات با یک زن با هویت «صابرین سعیدی» به استانبول رفته بود در فرودگاه ربوده شد و به استان وان در نزدیکی مرز ایران و سپس به ایران انتقال داده شد.

XS
SM
MD
LG