لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۷

اعتراض ۵۰۰ نویسنده به شنود اطلاعات شهروندان


در بخشی از این نامه آمده :«... جامعه ای که تحت شنود باشد، دموکراسی نخواهد بود و این شامل فضای مجازی هم می شود.»

بیش از ۵۰۰ نویسنده شاخص از ۸۱ کشور جهان، از جمله پنج تن از برندگان نوبل ادبیات نسبت به میزان شنود اطلاعات توسط نهادهای امنیتی قدرتهای بزرگ جهان اعتراض کرده و آن را تقبیح کرده اند.

این عده از نویسندگان طی طوماری که تهیه و امضاکرده اند، به گردآوری و تحلیل اطلاعات محرمانه شهروندان و رهبران جهان توسط قدرت های بزرگ اعتراض کرده اند و این اعتراض را با بیانیه هایی همراه کرده اند که کمپانی های مایکروسافت، گوگل، فیس بوک و اپل تهیه کرده اند.

این نامه که روز سه شنبه از آن رونمایی شده و شامل شمار زیادی امضاست، از هیچ نهاد یا کشور خاصی نام نمی برد، اما خاطرنشان می سازد که میزان جاسوسی که اسنودن فاش کرده، غیرقابل قبول، مغایر مبانی دموکراسی، و ناقض موازین حقوق شهروندان برای زندگی آزادانه و بدون بازرسی و شنود است.

این نامه بیش از همه دولت های غربی که به شنود و گردآوری اطلاعات می پردازند، از بریتانیا و ایالات متحده انتقاد می کند که مبدع یا دست کم از آغاز گران اصلی این کار بوده اند.

در بخشی از این نامه آمده است:«ساختار اساسی حقوق بشر با سوء استفاده از فن آوری نوین، کان لم یکن تلقی می شود. انسانی که تحت شنود و مراقبت دائمی است، انسان آزادی نیست، و جامعه ای که تحت شنود باشد، دموکراسی نخواهد بود و این شامل فضای مجازی هم می شود.»

یکی از نویسندگان این نامه به روزنامه گاردین گفته است: «دولت ها همواره امنیت را به آزادی ترجیح می دهند. فن آوری نوین شیوه هایی را برای کنترل شهروندان ایجاد کرده که مایه وسوسه دولت ها شده: ابزاری که حتی اگر (جرج) اورول امروز بود، این ابزار وی را به شگفتی وامی داشت.»

این نامه در پی آن منتشر می شود که روزنامه های گاردین، نیویورک تایمز، واشنگتن پست، و در اشپیگل، بخش هایی از اطلاعات محرمانه ای را که ادوارد اسنودن فاش کرد، منتشر کردند و طی آن به شیوه های گوناگونی اشاره کردند که شهروندان و مقام های جهان توسط ساختارهای اطلاعاتی قدرت های بزرگ مورد شنود و بازرسی قرار می گیرند.

گفتنی است که رئیس جمهوری آمریکا مروری بر شیوه عملکرد نهادهای اطلاعاتی این کشور را الزامی کرده و بن امرسون، مسئول ارشد بخش مبارزه با تروریسم سازمان ملل نیز اول ماه جاری میلادی اعلام کرده که شیوه های شنود و جمع آوری اطلاعات توسط بریتانیا و ایالات متحده از سوی نهاد متبوع وی مورد بررسی قرار می گیرد.

نامه ای که با مشارکت و همکاری پانصد نویسنده در نقاط گوناگون جهان تهیه شده، روز سه شنبه در ۲۷ کشور جهان منتشر شد. یکی از نویسندگان حامی این طومار ضرورت حمایت از اسنودن را مطرح کرده و وی را «انسانی از خود گذشته» خوانده است.

شماری از اعضای انجمن قلم بریتانیا در میان تدوین کنندگان این نامه هستند. نویسندگانی نام آشنا چون حنیف قریشی، آروندهاتی روی، دان دلیلو، این مک اوان،‌ تام استاپارد، مارگارت اتوود، مارتین امیس، و گونترگراس در میان امضاکنندگان این نامه هستند.
XS
SM
MD
LG