لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۷

حفظ آزادی اینترنت


ایالات متحده آمریکا براین باور است که مهم است آزادی اینترنت برای همه حفظ شود و متعهد است مسلم سازد حقوق انسانی که مردم از آن برخوردار هستند در حوزه اینترنت نیز محفوظ بماند. یک هیات آمریکایی بر این تعهد در مجمعی که هفته پیش در اندونزی تشکیل شد تاکید گذاشت.
اسکات باسبی، کفیل معاون وزارت خارجه در امور دمکراسی، حقوق بشر و کار گفت «اینک بیش از دو میلیارد نفر به اینترنت ارتباط دارند، اما در ۲۰ سال آینده، این رقم از دو برابر فراتر خواهد رفت.
امریکا از مدل اداره جمعی اینترنت که در مجمع ارائه شد حمایت می کند. این مدل اجازه می دهد کوشش های فراگیر و مشترک برای قدرت بخشیدن به کاربران و نوآورهای بیشتر، رها از کنترل خود سرانه نهادهای دولتی صورت گیرد.
دانیل سپولودا، نماینده آمریکا در ارتباطات و سیاست اطلاعاتی گفت «طراحان اینترنت آن را به عنوان یک سکوی آزاد و فراگیر ساختند. در نتیجه، اینترنت امروز دیگر به یک کشوریا یک سهامدار تعلق ندارد.
اخلاقیات در اینترنت، از جمله مقوله هایی بود که در مجمع درباره آنها بحث شد. کریستوفر پینتر، هماهنگ کننده مسائل سایبری گفت «هر بحثی در این باره باید با درک این نکته آغاز شود که حقوق بشر به یکسان در آن لاین و خارج از آن کار برد دارد.»
اعلامیه جهانی حقوق بشر حفاظتی را که حفاظت از بیان را فقط به آنچه بیان اخلاقی نامیده می شود محدود نمی کند. در تضاد با آن، برخی کشورها سعی دارند معیارهای اخلاقی را برای سرکوب بیان تعریف کنند. پینتر گفت «ایالات متحده تاکید می کند که حقوق بشر جهانی است ، و در همه جا و در تمام فرهنگ ها یکسان است.»
وقتی دولت ها آزادی بیان در آنلاین را به خاطر آنچه آن را ثبات اجتماعی می نامند محدود می کنند، راه را بر توسعه آینده می بندند. جوانان آنها فرصت گفت و شنود و ردو بدل کردن اطلاعات را از دست می دهند، و از تحقیقات آزاد که موجب می شود مردم شیوه های کهنه انجام کارها را زیر سئوال بکشند و راه های جدیدی ابداع کنند، محروم می شوند.
پینتر گفت «ارتباط روشنی بین آزادی ما برای بیان افکارمان و توانایی ما برای سازمان دادن شرکت ها و جوامع در راه هایی خلاقه و بدیع که ما را مولد تر، خود کفاتر، وکامیاب تربسازد وجود دارد.»
ایالات متحده به کارجهت همکاری منطقه ای و بین المللی برای آزادی اینترنت و دیگر سیاست های اصلی سایبری ادامه خواهد داد.
XS
SM
MD
LG