لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۳

افشاگری های اسنودن، هدیه ای برای القاعده


تظاهرات علیه امریکا به خاطر دستگیری ابواناس اللیبی، چهره ارشد القاعده
تظاهرات علیه امریکا به خاطر دستگیری ابواناس اللیبی، چهره ارشد القاعده

افشاگری های اسنودن به تروریست ها آموزش می دهد که چگونه از ردیابی ها احتراز کنند.

افشاگری های پیمانکار پیشین سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا( سیا) بیش از همه خاطر القاعده و دیگر گروه های تروریستی را شاد کرده است.

۳ رئیس سازمان های جاسوسی بریتانیا روز پنجشنبه با ابراز این نظر در برابر نمایندگان پارلمان این کشور، افشای اطلاعات فوق محرمانه مربوط به عملیات جاسوسی و امنیتی آمریکا را به شدت محکوم کردند.

ایان لابان، رئیس سازمان شنود گفت جاسوسان او «تقریبا هر روز» گفت و گوهای افراد و گروه های هدف های این سازمان را که درباره افشای اطلاعات محرمانه آمریکا بحث می کنند، رصد می کنند.

جان سائرز، همکار او و رئیس سازمان امنیت خارجی بریتانیا، ام آی ۶، در این باره با صراحت بیشتری سخن گفت: «روشن است که دشمنان ما از خوش حالی در پوستشان نمی گنجند. القاعده دارد کیف می کند».

مقام های آمریکایی بارها، بی آن که به مدرکی استناد کنند، هشدار داده اند که این افشاگری ها به دشمنان آمریکا آموزش می دهد که چگونه از ردیابی ها احتراز کنند.

آقای لابان حتی مثال ملموس تری در این زمینه به دست داد و گفت سازمان شنود، از گروه های تروریستی در خاورمیانه و نقاط دیگر جهان شنود هایی در دست دارد که نشان می دهد چگونه پس از افشاگری های اسنودن تصمیم به استفاده از ابزارهای ارتباطی امن تر گرفته اند. او تاکید کرد که: «نمی خواهم با ذکر علنی جزئیات به ابعاد این آسیب ها دامن بزنم.»

البته همین که لابان به صورت علنی سخن می گفت خود امری بسیار نامعمول بود.

آقای لابان، همراه با جان سائرز و اندرو پارکر، رئیس سازمان امنیت داخلی بریتانیا (اِم آی ۵) برای نخستین بار به صورت علنی و در حالی که تصاویرشان از تلویزیون پخش می شد، برای دادن توضیحات در کمیسیون اطلاعات و امنیت مجلس عوام بریتانیا حضور یافتند.

برای حفظ جنبه امنیتی و پیشگیری از انتشار احتمالی هرگونه اطلاع محرمانه، پخش سخنان آنان از تلویزیون با تاخیر زمانی کوتاهی صورت می گرفت.

پس از افشاگری های اسنودن، تاکتیک های امنیتی و اطلاعاتی بریتانیا و امریکا موضوع بحث و جدل هایی در سطح بین المللی شده است.
XS
SM
MD
LG