لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۰

اعتراض گوگل به جاسوسی در شبکه اطلاعاتی این شرکت


شرکت های موتور جستجوگر «گوگل» و «یاهو» نسبت به انتشار گزارش هایی در مورد نفوذ سازمان امنیت ملی ایالات متحده در شبکه های ارتباطی خود ابراز ناخشنودی و نارضایتی کرده اند.

شرکت «گوگل» روز چهارشنبه (٣٠ اکتبر) با انتشار بیانیه ای نسبت به اقدام دولت ایالات متحده برای دسترسی و جداسازی اطلاعات از شبکه های خصوصی گوگل ابراز «خشم» کرد. در بیانیه گوگل آمده است این گزارش ها بر ضرورت اصلاح فوری مهر تایید می زند.

هم «گوگل» و هم «یاهو» رسماً اعلام کردند که اجازه دسترسی به اطلاعات خصوصی و پردازش شبکه های ارتباطی خود را صادر نکرده بودند.

واشنگتن پست روز چهارشنبه از برنامه طبقه بندی شده و سری سازمان امنیت ملی آمریکا در این زمینه خبر داد. این روزنامه گزارش خود را با استناد به اسنادی که ادوارد اسنودن، پیمانکار این سازمان افشا کرده و نیز با استفاده از مصاحبه با مقامات مطلع منتشر کرده است.

در گزارش واشنگتن پست آمده است اداره امنیت ملی و مرکز ارتباطات دولتی بریتانیا پروژه مشترکی به نام «MUSCULAR» را اجرا می کردند که با استفاده از آن کابل های فیبر نوری حامل اطلاعات بین تجهیزات شبکه‌ای شنود می‌کرده است و مسیرهایی که مراکز داده‌های این شرکت‌ها را به یک‌دیگر وصل می‌کرده‌اند. زیر نظر داشته اند.

بر اساس این خبر، این نهادهای امنیتی از جریان همه اطلاعات، از جمله متون نوشتاری، شنیداری و فایل های ویدئویی نسخه برداری می کردند.

کیت الکساندر، رئیس «اداره امنیت ملی» روز چهارشنبه گفت نهادهای جاسوسی وارد سرورهای «گوگل» و «یاهو» نمی شود. او در کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن گفت این نهاد اطلاعاتی فقط با «حکم دادگاه» به این نوع اطلاعات دسترسی پیدا خواهد کرد.

اداره امنیت ملی آمریکا با حکم دادگاه و با اتکا به برنامه ای به نام «PRISM» برای دسترسی به اطلاعات شرکت های اینترنتی ایالات متحده همچون گوگل و یاهو از آن ها اطلاعات کسب می کند.

در گزارش واشنگتن پست یادآوری شده است نفوذ به شبکه های شرکت های اینترنتی بدون کسب حکم دادگاه در ایالات متحده غیرقانونی خواهد بود، اما اداره امنیت ملی موفق شده است تا در بخش هایی از این شبکه ها در خارج از کشور رخنه کند چرا که در خارج از کشور محدودیت ها و نظارت کمتری وجود دارد.

در این گزارش یادآوری شده است یک سند فوق سری به تاریخ ٩ ژانویه سال ٢٠١٣ ثابت می کند که اداره امنیت ملی در یک دوره ٣٠ روزه، ١٨١ میلیون فایل اطلاعاتی را از شرکت های گوگل و یاهو گردآوری کرده و آن ها را به مقر این سازمان در نزدیکی واشنگتن ارسال کرده است.

اداره امنیت ملی با انتشار بیانیه ای، نظر واشنگتن پست در مورد دور زدن قوانین ایالات متحده توسط این اداره را رد و تاکید کرده است «مطرح کردن این مسئله که ما از این مسیر مقادیر بسیار زیادی اطلاعات مردم ایالات متحده را گردآوری می کنیم، صحت ندارد».

این ادعاهای جدید در مورد فعالیت اداره امنیت ملی در پی افشاگری های رسانه ها در مورد فعالیت های شنود و جاسوسی ایالات متحده در مورد رهبران و موسسات کشورهای مختلف جهان مطرح شده اند.

مقامات امنیتی آلمان و مقامات بلندپایه امنیت ملی ایالات متحده روز چهارشنبه برای گفتگو در مورد نگرانی های آلمان در مورد شنود مکالمات تلفنی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در واشنگتن دیدار کردند.

دولت اوباما هفته گذشته اعلام کرد آمریکا به گفتگوهای خانم مرکل گوش نمی دهد و در آینده نیز چنین نخواهد کرد اما به پرسش ها در مورد کنترل مکالمات تلفنی او در گذشته پاسخ نداد.

مرکل، صدراعظم آلمان در تماس تلفنی هفته گذشته خود با پرزیدنت باراک اوباما نسبت به شنود احتمالی گفتگوهای تلفنی او توسط مقامات ایالات متحده اعتراض کرد.

هم اکنون، برلین از ایالات متحده و فرانسه خواسته است تا پایان سال جاری توافقی بین متحدان عقد شود که در مورد هم «جاسوسی نکنند».
XS
SM
MD
LG