لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۳

«برنامه شنود رهبران جهان پایان یافته است»


یک پایگاه سابق سازمان امنیت ملی آمریکا در آلمان
یک پایگاه سابق سازمان امنیت ملی آمریکا در آلمان
روزنامه معتبر آمریکایی وال استریت ژورنال می گوید باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تقریبا به مدت ۵ سال از برنامه شنود تلفن رهبران جهان از جمله آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان توسط جاسوسان آمریکا بی خبر بود.

این روزنامه در گزارشی اعلام کرد که این برنامه شنود اکنون پایان یافته است.

وال استریت ژورنال روز دوشنبه به نقل از مقامات آمریکایی که نامشان منتشر نشده گزارش داد باراک اوباما چند ماه پیش پس از آنکه دستور یک بازرسی از سازمان امنیت ملی آمریکا را صادر کرد از وجود این برنامه باخبر شد.

مسوولان می گویند سازمان امنیت ملی آمریکا به حدی عملیات شنود در جریان دارد که مطلع کردن رئیس جمهوری آمریکا از همه آنها امکان پذیر نیست.

آلمان مسوولان اطلاعاتی خود را برای بحث و بررسی موضوع شنود تلفن های موبایل در آلمان از جمله تلفن صدر اعظم این کشور، به آمریکا می فرستد.

یک نشریه آلمانی به نقل از وزیر کشور آلمان روز یکشنبه نوشت که اتهام شنود تلفنی اعتماد برلین به متحد دیرین خود واشنگتن را «به لرزه» در آورده است.

در یک گزارش جداگانه، نشریه آلمانی اشپیگل نوشته است که سازمان اطلاعات امنیت ملی آمریکا شنود تلفن خانم مرکل را دست کم از سال ۲۰۰۲ آغاز کرد که او هنوز به سمت صدراعظمی نرسیده بود و رهبری حزب مخالف را برعهده داشت. آنگلا مرکل در سال ۲۰۰۵ صدر اعظم آلمان شد.XS
SM
MD
LG