لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۵

خانه گدار، کافه‌ای که نیکا شاکرمی در آن کار می‌کرد، تعطیل می‌شود


نیکا شاکرمی، نوجوان معترض که در سرکوب اعتراضات کشته شد، در کافه «خانه گدار» کار می‌کرد
نیکا شاکرمی، نوجوان معترض که در سرکوب اعتراضات کشته شد، در کافه «خانه گدار» کار می‌کرد

حساب اینستاگرامی «خانه گدار»، کافه‌ای که نیکا شاکرمی در آن کار می‌کرد، با انتشار چند تصویر نوشتاری و با تأکید بر «حفظ شأن و حقوق انسانی» مشتریان خود، اعلام کرد که به دلیل «شرایط پیش آمده»، تعطیل می‌شود.

در آخرین پیام کافه «خانه گدار» که روز سه‌شنبه ۲۷ تیر، در حساب کاربری آن در اینستاگرام منتشر شد، آمده است: «از آغاز، افتخار ما، میزبانی شما، و وظیفه ما حفظ شأن و حقوق انسانی شما بوده است و اینک اما با شرایط پیش آمده، چون نمی‌توانیم آنچنان که شایسته شأن شماست انجام وظیفه کنیم، میان ماندن به هر شکل و یا رفتن، به احترام شما، رفتن را برگزیده‌ایم.»

این کافه بدون اشاره به «شرایط پیش آمده» اعلام کرد که تا شامگاه ۳۱ تیر برقرار خواهد بود و «بعد از آن، اسباب‌کشی می‌کنیم و می‌رویم.»

با اعلام این خبر، گروهی از کاربران رسانه‌های اجتماعی خاطرات خود از فضای همراه با آرامش و احترام این کافه را بازگو کردند.

مریم شکرانی، دبیر اقتصادی روزنامه شرق، در رشته توییتی به خبر تعطیل شدن «خانه گدار» واکنش نشان داده و از تجربه خود در این کافه و ملاقات با نیکا شاکرمی نوشته است.

خانم شکرانی با شرح فضای دلپذیر این کافه، نوشته که گدار پاتوق او بوده و در یکی از مراجعه‌هایش، «دخترکی با چشمان سیاه زیبا و نجیب سر میز آمد» و «با حوصله درباره تمام سالادهای منو توضیح داد» و «در دلم گفتم چه چهره شیرینی دارد»؛ و «چند ماه بعد همان چهره شیرین را در اخباری دیدم که نوشته بودند کشته شده است. او نیکا شاکرمی بود.»

نگار انسان، فعال مدنی، نیز نوشته که چند با نیلوفر حامدی به این کافه رفته است.

نیکا شاکرمی، نوجوان معترض که در کافه «خانه گدار» کار می‌کرد، چند روز پیش از تولد ۱۷ سالگی‌اش در جریان سرکوب اعتراضات سراسری تهران کشته شد.

پس از آغاز اعتراضات سراسری در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، نافرمانی مدنی شهروندان در مقابل حجاب اجباری افزایش یافت و جمهوری اسلامی پلمب رستوران‌ها و کافه‌هایی را که زنان بدون حجاب اجباری به آنها رفت و آمد می‌کنند، به انواع شیوه‌های مقابله خود با ناقضان حجاب اجباری افزود.

XS
SM
MD
LG