لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۵

تداوم «پلمب‌درمانی» در ایران به بهانه «حجاب»؛ یک حقوقدان: نه پشتوانه فقهی دارد، نه قانونی


پلمب واحدهای صنفی به دلیل حجاب همچنان ادامه دارد
پلمب واحدهای صنفی به دلیل حجاب همچنان ادامه دارد

پلمب مغازه‌ها، کافه‌ها، قنادی‌ها، یاشگاه‌های بدنسازی و … در شهرهای مختلف ایران به بهانه «عدم رعایت شئونات اسلامی» و « بدحجابی» همچنان ادامه دارد .

در همین راستا اداره نظارت بر اماکن نیروی انتظامی هرمزگان، لیستی از واحدهای صنفی پلمب شده در بندرعباس را منتشر کرد.

کافه ونیز،کافه لیان ،کافه چوبی، کافه دوچرخه و باشگاه ورزشی بدنسازی واقع در خیابان رسالت شمالی از واحدهای صنفی هستند که به علت «کشف حجاب» پلمب شده‌اند.

از قزوین هم خبر می‌رسد که یک باغ به‌ دلیل برپایی مراسم مختلط و پارتی در شهر قزوین پلمب شد. دادگستری کل قزوین هشدار داد در صورت تخطّی از مقررات و شرع مقدس با متخلفین با اشد مجازات برخورد خواهد شد.

در تهران هم «جز کافه» واقع در تهران به دلیل آنچه «عدم رعایت شئونات اسلامی» عنوان شده، پلمب شد. براساس مطلبی که در اینستاگرام این واحد صنفی منتشر شده است، «جز کافه بدلیل عدم رعایت شئونات اسلامی پلمب شد.»

کامبیز نوروزی حقوقدان درباره پلمب مغازه‌ها به سایت خبری جماران گفت: «در همین بحث حجاب می‌بینید رفتاری که در مورد پلمب مغازه‌ها انجام می‌شود، نه پشتوانه فقهی دارد و نه پشتوانه قانونی؛ از لحاظ فقهی و قانونی مردود است. ولی جریان‌های سیاسی دارند فشار می‌آورند و این کار را انجام می‌دهند. اینجا واقعا دستگاه قضایی چه کاری می‌تواند انجام دهد؟! اینها باید روشن شود.»

پس از شروع اعتراضات سراسری سال گذشته در شهرهای مختلف ایران در پی مرگ در بازداشت مهسا امینی، مخالفت با قوانین شرعی مانند حجاب اجباری و تلاش برای تغییر نوع حکمرانی، نافرمانی‌های مدنی شهروندان به ویژه زنان در سطح معابر و ادارات دولتی برای استفاده از پوشش اختیاری، افزایش چشمگیری یافته است.

در همین راستا، در ماه‌های گذشته برخی مقامات نظامی، قضایی، دولتی و امامان جمعه جمهوری اسلامی خواستار برخورد شدید و ارائه نکردن خدمات دولتی به «بی‌حجابان» شده‌اند.

XS
SM
MD
LG