لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۱

ایستادگی شهروندان در مقابل حجاب اجباری؛ قالیباف: بازگشت به «وضع مطلوب» سخت است


مقاومت مدنی زنان ایران - حضور در شهر بدون حجاب اجباری

با گسترش نافرمانی مدنی در مقابله با حجاب اجباری، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: با ادامه این وضع، برگشتن به «وضع مطلوب» سخت خواهد شد. هم‌زمان، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری از نقش ابراهیم رئیسی در بازگشت گشت ارشاد به خیابان‌ها ابراز بی‌اطلاعی کرد.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، روز چهارشنبه ۲۸ تیر، با دفاع از لایحه «عفاف و حجاب» در جمع زنان بسیجی، رعایت نکردن حجاب اجباری را «ناهنجاری» خواند و گفت که اگر این وضع ادامه یابد، برگشتن به آنچه او «وضع مطلوب» خواند، «سخت‌تر می‌شود.»

او همچنین با دفاع از لایحه موسوم به لایحه «عفاف و حجاب»، افزود: «صرفا جرم‌انگارانه» ربودن قانون حجاب اجباری «به معنای آن است که ناشیانه کار کرده‌ایم» و از این رو برای جلوگیری از «عجولانه و ناپخته» شدن آن، به جای دو فوریت، یک فوریت این لایحه در مجلس تصویب شده است.

یک فوریت لایحه «حمایت از فرهنگ حجاب و عفاف» روز ۲۳ خرداد در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید.

روایت یک شهروند از هزینه برای تبلیغات حکومتی حجاب در میانه هوای آلوده مشهد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00
  • ابراز بی‌اطلاعی انسیه خزعلی از نقش رئیسی در بازگشت گشت ارشاد


معاون امور زنان و خانواده ابراهیم رئیسی درباره خبر مربوط به دستور رئیس جمهوری اسلامی ایران برای بازگشت گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها گفت «چنین چیزی نشنیده‌ایم.»

انسیه خزعلی در پاسخ به پرسشی درباره دستور ابراهیم رئیسی برای بازگشت «گشت‌های مربوط به حجاب» در شهرها گفت که «مسئول اجرایی نیستم» و «از مسئولان وزارت کشور بپرسید.»

  • بازداشت به خاطر عکس گرفتن بدون حجاب در مقابل هیئت عزاداری

رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی می‌گویند: چهار جوان در تهران به دلیل عکس گرفتن بدون حجاب اجباری در مقابل یک هیئت عزاداری بازداشت شدند.

این رسانه‌ها با استفاده از الفاظی مانند «اهانت»، «برهنه‌نمایی» و «کشف حجاب»، شخص چهارمی که عکس را گرفته است، یک مرد «فروشنده مواد مخدر» معرفی کردند.

  • اتهام «مصرف داروی روان‌گردان» برای همسر یک وکیل

علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری، تصویری از یک «پیامک تخلف» که برای همسرش فرستاده شده منتشر کرد و در توییتی نوشت: «مصرف داروی روان‌گردان چطور و بر چه اساسی برای مأمور پلیس محرز شده وقتی همسر من حتی با مأموران صحبت هم نکرده؟»

این حقوقدان این پیامک را نمونه‌ای از «تسویه حسابی» دانست که «بر سر حجاب با زنان ایران می‌شود» و تأکید کرد که «بابت گزارش خلاف واقع مأموران و افترا از این مورد شکایت قضایی خواهم کرد.»

هدیه کیمیایی،‌ روزنامه‌نگار، با اشاره به خشونت جاری در ایران به اسم قانون توسط جمهوری اسلامی، به صدای آمریکا گفته است مبارزات زنان هر روز ابعاد جدیدتری می‌یابد و زنان بیشتری بدون حجاب اجباری در اماکن عمومی حاضر می‌شوند.

ادعای موافقت هفتاد درصدی زنان کم حجاب با قوانین حجاب اجباری در گفتگو با هدیه کیمیایی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:07:55 0:00

XS
SM
MD
LG